Nejzkorumpovanější režim od roku 1991, napsal o současné Ukrajině západní investor

Přečetli jsme: Téměř 4 roky od Euromajdanu se pomalu začíná diskutovat o výsledcích reformní činnosti proevropské vlády v jejím boji s korupcí a kritika neschopnosti překonat minulost sílí, stejně jako frustrace v západních hlavních městech.

Investor Kenneth S. Courtis, který na současné Ukrajině působí, se podělil o svoje zkušenosti z dnešní Ukrajiny na stránkách listu Japan Times.

Podpora současného prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka, podomácku zvaného „Porky“, je nyní na jednočíselném výsledku, což staví otazníky ohledně jeho zvolení prezidentem v roce 2019.

Jenže taková veřejná podpora prezidentovi jenom vyjadřuje pohrdání, které veřejnosti Porošenko přes veškerou rétoriku vyjadřuje. Stačí si vzpomenout na to, jak jim sliboval zbavit se jistého majetku hned po svém zvolení. Stav je přesně opačný. Jeho skupina získala více majetku, a to pod cenou a ze státního, v rámci privatizace, kterou Ukrajině naordinoval MMF.

Porky je čokoládovým králem východní Evropy a SNS a jak Courtisovi sdělují místní, Porošenkovy nejvíc profitující továrny jsou – ano! – v Rusku.

Všechna ta sladká rétorika zakrývá jediné: reálné příjmy pracujících byly v posledních třech letech ořezány a vznikající střední třída Ukrajiny rozdrcena.

A zatím přátelé večeří v restauraci v tureckém Středomoří, kde je 8 z celkem 11 mega-jachet, které tu kotví, z Ukrajiny. Bývalé státní majetky jsou nyní v rukou malé skupiny oligarchů, každý z nich má po ruce vlastní milici a vlastní loutky v ukrajinské vládě, dodává autor.

Trilion dolarů

Odhaduje se, že to co bylo ukradeno sahá k trilionu dolarů. Ze svých zdrojů v Berlíně Courtis slyší stále silnější frustraci z toho, že kyjevská vláda nezvládla adresovat korupci minulosti, natož aby zastavila korupci současnosti, tedy v posledních několika letech. Berlín přitom klíčově podporoval Kyjev v jeho současné politice. Něco, co už dnes nemusí být jisté, píše autor dále.

V dnešním Kyjevě není neobvyklé vidět scény, kdy před restaurací zastaví kolona SUV aut. Z nich vystoupí nejprve ochranka, která jde obhlédnout situaci v restauraci, a následně se objeví padesátiletý pán s asi tak dvacetiletou společnicí poobědvat. Bezpečností ohledy nejsou nesmyslné – na Ukrajině jsou životy oligarchů v ohrožení. Nedávno jeden z nich vyletěl do povětří i se svým obrněným autem a společnicí.

Jen málo lidí nemůže nesouhlasit s Michailem Saakašvilim, který se na Ukrajinu vrátil potom, co ho Porky zbavil občanství, násilným překročením hranice. Saakašvili nyní po ukrajinských městech vede kampaň proti Porošenkovi a jeho režimu, který označuje za „kompletně zkorumpovaný“ a „nejhorší jaký země kdy měla“.

A skutečně, píše Courtis o svojí zkušenosti, se můžete zeptat kohokoliv v byznysu nebo na ulici a všichni souhlasí, že tento režim je nejvíce zkorumpovaný a nejvíce nekompetentní jaký země měla od rozpadu SSSR.

Možná není moc velká náhoda, že před návratem na Ukrajinu byl Saakašvili v USA a potom v Německu. Jeho kampaň i nedávná návštěva Porošenkovy rivalky Julie Tymošenkové v USA a Německu nejspíš znamená nějakou formu podpory z Berlína a Washingtonu, myslí si Courtis dále.

Otázkou je, jestli se proti Porošenkovi také obracejí někteří oligarchové? Objevují se informace, že několik z nich financuje Saakašviliho kampaň a další informace o tom, že se chystají velké demonstrace proti režimu, ve kterých bude mít nejspíš hlavní roli právě Julia Tymošenková.

Podle Courtise se prostě něco na Ukrajině děje, i když není možné ještě přesně určit co. V podstatě to může být cokoliv.

Na Ukrajině jsou tuny talentovaných, tvrdě pracujících, chytrých a realistických lidí. Jenže dosáhnout toho, aby se Ukrajina stala „normální“ zemí, je dnes pro zemi vzdálenějším cílem než kdy před tím, uzavírá Courtis.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Юрій Булка – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30009337

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.