Rakouští Svobodní se mohou stát další výzvou evropského politického mainstreamu

Přečetli jsme: Jaké jsou šance rakouských Svobodných v nadcházejících volbách v Rakousku? Rakouští lidovci už s úspěchem převzali jejich hlavní téma – migraci. Dělá to ze strany budoucího koaličního partnera, nebo stále výzvu mainsteamu?

V rakouském Grazu se Svobodným daří. Probíhá tu předvolební akce – mává se vlajkami Rakouska, zní tu hudba. A je tu i hodně policistů. Strany Svobodných (FPO) kypí sebevědomím. Před čtyřmi lety tady ve Štýrsku byla první. A v celonárodním měřítku měla dvacet procent, popisuje předvolební situaci v sousedním Rakousku deník Financial Times.

Nyní chce její lídr Heinz-Christian Strache zvítězit se sliby, že zabrání islamizaci Rakouska, zabrání, aby měli migranti přístup k sociálním dávkám a zvýší příjmy běžných rodin.

Vedle úspěchu AfD v Německu by byl úspěch FPÖ další výzvou pro evropskou mainstreamovou politiku. Možná by se Rakousko stalo více nepřátelským partnerem v EU.

Jenže Strache a jeho strana čelí nebezpečí od Sebastiana Kurze, mladého ministra zahraničí, který vede rakouské lidovce. Veze se na vlně podpory, protože převzal hlavní téma FPÖ – rakouskou reakci na migrační krizi roku 2015. FPÖ tím ztratila svou „jedinečnost.“ Zástupce lidové strany k tomu uvádí, že v Rakousku je z roku 2015 velké trauma, na což Kurz reagoval.

Podobně jako FPÖ také Kurz požaduje ukončení „nelegální migrace“. On také stál za zákazem burek, který nově vstoupil v platnost. A i když lidovci vládnout už třicet let, tak Kurzovi se daří se vykreslit jako kandidát anti-establishmentu, který zatřese politických systémem.

Kurzův nástup zažehnal obavy, že by se rakouským kancléřem mohl stát Strache, ale FPÖ může být pro lidovce koaliční spojenec. A je možné, že by si FPOÖvzala ministerstvo vnitra a zahraničí. Prozatímní výzkumy ukazují, že by právě FPÖ mohla odstrčit sociální demokraty na třetí místo. A volby jsou v Rakousku již 15. října.

Podpora pro Svobodné se ukázala už při prezidentských volbách, kdy Norbert Hofer jen tak tak neuspěl v boji o post prezidenta. Hofer vystupoval i v Grazu, kdy se mu dostalo hlasitého potlesku za slova, že „islám se nikdy nemůže stát součástí Rakouska.“ Varoval také, aby se nemuslimové nestali menšinou.

A pro Financial Times Hofer uvedl, že jeho strana je mezi dělníky tou nejsilnější. Právě obyčejní pracující Rakušané byli nejvíce postiženi migrační krizí.

Názory jsou různé, jedna z divaček souhlasí a říká, že chce pořádek a vyhodit cizince. Druhá říká, že lidé kolem jsou velmi jednoduší.

Hofer tvrdí, že by strana mohla z toho, že Kurz de facto přejal jejich politiku, mít prospěch. Jedna věc – už nemůže být obviněni z toho, že jsme pravicoví extrémisté, říká Hofer. A příznivci strany také říkají, že politika Svobodných může být nejlépe realizována zase stranou Svobodných. Je prý rozdíl mezi originálem a kopírkou.

Strana Svobodných získala známost v 90. letech po svým předsedou Jörgem Haiderem. Kromě těchto vzpomínek, které zahrnují i snahy zakrýt nacistickou minulost země, patří ale i chaos, který byl vytvořen v koalici s lidovci na počátku 21. století.

Lidé očekávali, že „cizinci půjdou“, ale nic takového se nestalo. A také v tehdejší vládě nebyli schopní lidé.

Strache něco takového nechce opakovat. Říká, že v roce 2000 nebyli připraveni. Tentokrát ale více než rok a půl pracovali na vládním programu. Na rozdíl od francouzské Národní fronty strana nezpochybňuje členství v eurozóně. FPÖ chce ukázat, že je schopná vládnout a že je mezinárodně akceptovatelná.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.