Teherán znovu varoval USA před novými sankcemi

Reuters. Teherán varuje USA před zavedením nových sankcí a před zapsáním íránských revolučních gard do seznamu teroristických skupin.

Varování přišlo po pátečních slovech Donalda Trumpa, který řekl, že USA budou nově reagovat na íránské raketové testy, podporu „terorismu“ a kybernetické operace.

Velitel íránských Revolučních gard řekl, že pokud dojde k novým sankcím vůči jeho zemi, potom dojde k přemístění vojenských základen v regionu mimo perimetr 2000 km íránských raket.

Sankce by také ukončily dialog mezi USA a Íránem, zdůraznil také Mohamad Alí Džafárí. Pokud Američané budou tak „hloupí“ a zapíší Revoluční gardy mezi teroristické skupiny, proto budou Revoluční gardy vidět armádu USA stejně jako Islámský stát, uvedl Džafárí.

Revoluční gardy jsou v Íránu nejmocnějším vojenských seskupením režimu.

Džafárí ještě sdělil, že podrytí jaderní dohody z roku 2015 by také změnilo íránskou obranou politiku, včetně raketového a jaderného vojenského programu. Právě Donald Trump dohodu z roku 2015 dlouhodobě kritizuje a naposledy sdělil, že dohodu nebude certifikovat, což budí obavy mezi řadou spojenců Washingtonu. Pokud Trump dohodu necertifikuje, má Kongres 60 dní na zavedení nových sankcí.

Námořnictvo íránské Revoluční gardy provedlo v neděli vojenské cvičení v Perském zálivu, v oblasti napětí mezi USA a Íránem v průběhu posledních měsíců. Na cvičení se podílelo 1100 lodí, včetně těch s raketovými možnostmi, sdělila íránská státní média.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.