Kompromis mezi CDU a CSU koaliční Jamajce moc nepomůže

Přečetli jsme: Sesterská CDU se dohodla na kompromisu s bavorskou CSU o horní hranici pro migraci do Německa. Umožní ale taková dohoda vytvoření vládní koalice v podobě takzvané Jamajky?

Novinář Jörg Sesselberg píše pro ARD o tom, že kompromis mezi CDU a CSU o uprchlické politice dává strategicky viděno smysl. Ale pro jednání nové německé vládní koalice „Jamajka“ moc nápomocný nebude. A kdyby se CDU a CSU shodly už v rámci volební kampaně, pak by asi AfD nebyla tak silná, dodává k tomu.

Vše má svůj čas, říká Angela Merkelová. Z pohledu unie je to dobře – CDU a CSU se včas dohodly tak, aby umožnily jednání o koalici Jamajka. Jenže pro Německo přichází formální smíření „sester“ příliš pozdě.

Totiž kdyby Merkelová a Seehofer dorostli ke kompromisu už před několika měsíci, pak by Německo bylo ušetřeno diskuse „horní hranice ano, horní hranice ne“, která byla trvalým tahákem a která pomohl k tomu, že třetí nejsilnější silou se stala AfD. Nyní dosažený kompromis má hodně rozumného a vyváženého. Kdyby byl takový koncept před volbami, pak by téma mohlo být věcnější.

Když se podíváme na detaily současného ujednání, píše Sesselberg, tak vidíme jasně, kdo vyhrál v souboji Merkelová versus Seehofer. Pro šéfa CSU bylo velmi důležité zachránit číslo 200 000. Už se tomu sice neříká „horní hranice“, ale cílové ujednání, ovšem v podstatě to není velký rozdíl. CSU si vlastně prosadila právo na veto. Kancléřka nesmí již sama rozhodovat o tom, jestli se hranice 200 000 může ve výjimečné situaci zvednout. Musí se ptát Spolkového sněmu – a tam to bez hlasů CSU nepůjde.

Kompromis, na kterém se dá stavět koalice?

Takže se Seehofer může pyšně vrátit do Mnichova. Vyjednal kompromis, který mu doma pomůže. Kancléřka s tím bude moci žít. A strategicky je to možná lepší. Merkelová nepotřebuje slabého Seehofera. Merkelová dobře ví: koalice Jamajka bude jen tehdy, když bude v Mnichově muž, který bude dost silný na to, aby v CSU prosadit jen málo podporovanou spolupráci s Zelenými a FDP. Z této perspektivy dává kompromis mezi CDU a CSU ohledně uprchlické politiky ( z něhož se může Seehofer radovat více než Merkelová) i pro Merkelovou dlouhodobý smysl.

Jenže, je opravdu dohoda mezi CDU a CSU prvním krokem směrem k vládní Jamajce? Maximálně krůček. Merkelová se může radovat z toho, že se mezi CDU a CSU ve žhavém tématu uprchlíků zase dá hovořit. A celkově jsou jednání se Zelenými a FDP možná. Jenže potenciální koaliční partneři říkají – to, co mezi sebou dohodly CSU a CDU nikdy nebude vládní politika.

Současný kompromis není víc než nabídka k jednání, na jejímž konci bude kompromis kompromisů. To, že se tak doopravdy stane, je s ujednáním CDU a CSU pravděpodobnější – ale jisté tedy ne.

Pro Zelené je to ovšem silný tabák. Cože – horní hranice? I když se nyní jmenuje cílové ujednání? Rozhodnutí o azylu jen v oplocených centrech? A žádné dostěhování rodin? Všechny tyto body, které jsou obsaženy v kompromisu mezi CDU a CSU, mohou být důvodem, aby Zelení odmítli koaliční smlouvu. I když se CDU a CSU semkly – tak cestě na Jamajku je ještě daleká.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62283237

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.