Nizozemsko: Shoda na nové vládě po 208 dnech

ARD Tagesschau.  Sestavování vlády může v Německu trvat do Vánoc. Kritici říkají, že to je příliš dlouho. Ovšem na nizozemské poměry by to byl přímo sprint. Tam totiž trvaly rozhovory čtyř stran 208 dnů, informuje ARD. 

Po 208 se čtyři budoucí vládní strany shodly na programu pro budoucí legislativní období. Šéf křesťanských demokratů, Buma, připouští, že to trvalo dlouho. Domnívá se ovšem, že je vytvořeno něco opravdu dobrého.

Mark Rutte, staronový premiér tak zlomil čtyřicet let starý rekord. Pravicový liberál Rutte bude vládnout se třemi partnery: křesťanskými demokraty, levicovou liberální D66 a konzervativní CU (Křesťanskou unii).

Šéf D66 Pechtold by raději seděl u stolu se Zelenými, než s ortodoxní kalvinistickou stranou CU. V etických otázkách se obě strany hodně rozcházejí. A proto bylo např. téma eutanázie vyčleněno z jednání. Všichni museli udělat kompromis.

Ovšem frakce ještě budou muset návrh programu schválit. Ale podle premiéra Rutteho se neočekávají problémy. Je to prý dobrý program.

Některé obsahové body jsou již jasné: odmítnutí žadatelé o azyl mají být rychleji vyhoštěni. Je možné na delší dobu zadržet džihádisty, kteří se vrátili do země. Důchodci si polepší a poplatky za studium sníží. A sníží se daň z příjmu korporací. Učitelé by měli dostat přidáno.

Média spekulují, že by nový kabinet mohl již přespříští týden již ke králi Willemu Alexandrovi. Pak by konečně mělo Nizozemsko po tvrdých vyjednáváních vládu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.