Rakouské volby: Rozhodne aféra Silberstein volby?

ARD Tagesschau.  V Rakousku se blíží volby do Národní rady. Volební souboj probíhá v televizi celé večery, ovšem nyní je přebit tzv. aférou Silberstein. A sociální demokraté se v průzkumech dále propadají.

Poslední týden před volbami se negativní trend pro sociální demokracii dále vyostřil. Protože následky tzv. Silbersteinovy aféry poškozují právě sociální demokracii. Jde o zmanipulované facebookové stránky a možné „krtky“ v táboře protivníka. Podle aktuálního průzkumu mají rakouští sociální demokraté jen 22 %.

Sociální demokraté tedy ztratili další dva procentní body. A odstup vedoucího Kurze a jeho lidovců je tak ještě větší. On by mohl nyní počítat s 34 %.

Na druhém místě jsou pravicové populisté FPÖ s 27 %. A právě předseda strany Heinz-Christian Strache by mohl být tím třetím, který se bude smát. Je možné mu pogratulovat k tomu, jaké poradce si vybraly konkurenční strany. Červená a černá se teď snaží jedna druhou zadusit v bahně.

Rakouští televizní diváci si také mohou přijít na své: celý večer je možno se dívat na debaty hlavních kandidátů stran, v měnícím se složení. Kern proti Strachemu. Kurz proti Kernovi, Strache proti Kurzovi, doplněno zástupci tří menších uskupení, kam patří také Zelení.

Všechna dosavadní témata – sociální politika, nájemné, přistěhovalectví, migrace, daňové úlevy, vše je zastíněno aférou Silberstein. A jsou tu otázky: kdo kdy věděl co o nactiutrhačských stránkách na Facebooku bývalého poradce sociálních demokratů? A kdo to platil? Strache k tomu říká, že stránky stály 500 000 euro, a to jen tak z nebe nespadne. O tom musel prý někdo vědět. A pokud to nebyla strana, musel to být někdo zvenčí, myslí si Strache.

Sociální demokracie ty stránky neplatila. Bezesporu to ovšem byla chyba angažovat Silbersteina. Kern k tomu říká, že je mu líto těch, kteří se nechali zmást.

Ovšem třetina voličů ještě není rozhodnuta. A možná právě aféra Silberstein bude mít rozhodující roli.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.