Trump ztrácí postupně podporu i na americkém venkově

Zpráva dne: Podpora Trumpa od jeho nástupu do úřadu klesla i ve venkovských oblastech USA, které Trumpovi do Bílého domu pomohly. Co právě jim nejvíc vadí na prezidentově práci?

Podle průzkumu veřejného mínění agentur Reuters/Ipsos popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa se propadá také na americké vesnici, v rurálních oblastech země, kde žije asi 15 % populace. Tyto skupiny z velké části Trumpa v prezidentských volbách podpořily. Výzkum zahrnul sondu do 15 tisíc dospělých z nemetropolitních oblastí USA.

V září 47 % lidí z těchto vesnických oblastí Trumpa podporovalo a 47 % nikoliv. Od nástupu do úřadu se tato čísla změnila. Podpora byla na 55 % dotázaných, zatímco nesouhlas se týkal 39 % dotázaných.

Výzkum ukazuje, že zde Trump ztratil podporu mezi muži, bílými a bez vysokoškolského vzdělání.

I když Trump dostává relativně vysoká hodnocení jeho ekonomické a národně-bezpečnostní politiky, nespokojenost panuje kolem otázky imigrace, která byla centrálním bodem kampaně. 47 % je spokojeno s prezidentovou prací v tomto případě, což je o 9 % méně než při nástupu do úřadu.

Konkrétně dotazovaní uváděli různé důvody pro svoji nespokojenost. Někteří jsou prostě unavení čekáním, kdy Trump splní svoje sliby z volebního klání a postaví zeď na jižní hranici, ale jiní zase kritizují Trumpovy pokusy uzavřít hranice USA pro cestování.

Objektivně viděno, Trump je stále populární v rurální Americe, a to mnohem víc než kdekoliv jinde. Jak sdělil Reutersu jeden z dotázaných, 87-letý Robert Cody: „Mám ho rád méně, ale víc ho podporuji.“ Cody připustil, že Trumpův styl mluvení a twittování může někomu vadit, ale je to podle něj malá cena za to, že má země prezidenta, který chce omezit státní regulace a posílit hranice.

Hodnocení Trumpa na venkově podle jednotlivých problémů a v čase. Zdroj: Reuters, http://www.reuters.com/article/us-usa-ruralamerica-poll/trumps-popularity-is-slipping-in-rural-america-poll-idUSKBN1CE162

Ekonom ze Iowa State University David Swenson vidí za podporou Trumpa v rurální Americe především pocit ukřivděnosti a deprivace, které jsou v těchto oblastech běžné. Ty se přelily v podporu kandidáta s jednoduchými odpověďmi. Podpora Trumpa tu byla o 26 % větší než demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Tato čísla byla pro celkové skóre Trumpa ve volbách v podstatě rozhodující.

Po 10 měsících mnozí čekají na slibované změny, které by zjednodušily život na americkém venkově. Patří k nim třeba relokace nových pracovních míst, kterou Trump sliboval. Zatím k nim, jak řekl místní podnikatel Karl Stauber, nedošlo.

Výzkum ukazuje na postupný pokles podpory prezidenta Trumpa, a to z různých důvodů, během tohoto roku. Vesnice je nespokojená s tím, jak Trump zvládl v březnu a dubnu otázku zdravotní reformy, v květnu a červnu více vadila Trumpova zahraniční politika i to, „jak se chová k lidem jako já“. V srpnu narostla nespokojenost s tím, jak sjednocuje společnost v souvislosti s násilím v Charlottesville.

Výzkum Reuters/Ipsos proběhl online a v angličtině mezi obyvateli nemetropolitních oblastí USA v rámci 9 úseků čítajících 4 týdny. V každém úseku bylo dotazováno 1300-2000 lidí. Odchylka je 3 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.