Itálie má pochybnosti ohledně plánu ECB

Financial Times.  Nelíbí se jí držení větších záruk kvůli špatným úvěrům, informoval deník Financial Times.

Italský ministr financí, Pier Carlo Padoan, vyslovil pochybnosti ohledně plánu Evropské centrální banky. Ten má donutit banky, aby zvýšily zajištění úvěrů v selhání. Ukazuje to na prohlubující se propast mezi Římem a Frankfurtem. Takovýto návrh by znamenal, že pro banky by to bylo nákladnější mít v bilanci špatné úvěry.

Takováto změna by obzvláště poškodila Itálii, protože schéma počítá s dvouletým obdobím pro nezajištěné části úvěrů v selhání. Ale v Itálii trvají případy bankrotů déle. Renzi, bývalý premiér, už varoval, že takováto opatření by ohrozila vytváření úvěrů a slabé italské oživení.

Problém špatných úvěrů dosahuje asi 1 bilionu eur, a považuje se za hlavní překážku k dosažení plného ozdravení finančního systému. Problém je akutní především v Itálii, kde mají banky expozici až 326 mld. euro špatných úvěrů. Jenže otázka, jak se problémem vypořádat je boj mezi Itálii a dohlížitelským orgánem ECB.

Zdá se, že ECB zcela ignorovala doporučení Rady EU. Ale italský problém špatných úvěrů není jediný, jsou zde i deriváty v portfoliích francouzských a německých bank. Obzvláště rychlý výprodej špatných úvěrů – k čemuž by nová pravidla ECB mohla vést – by zvýhodnila soukromé investory. Především hedgeové fondy, které se na tyto operace specializují.

Předseda Evropského Parlamentu, Tajani, poslal dopis guvernérovi Draghimu, s tím, že nebude komentovat návrh ohledně úvěrů v selhání, ale s tím, že je znepokojen způsobem, jak by tento návrh přijat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.