Maďarsko chce rychlejší integraci západního Balkánu do EU i NATO

Reuters. Ministr zahraničí Maďarska Peter Szijjarto řekl, že jeho země si přeje rychlejší integraci západního Balkánu do NATO a do EU. Podle Szijjarta urychlení integrace posílí bezpečnost.

Tento názor sdělil na konferenci středoevropských a balkánských politiků. Podle maďarského šéfdiplomata je nestabilní Balkán, plný napětí závažným rizikem pro Evropu.

EU by měla zahájit hovory s Albánii a Makedonii hned v prvním čtvrtletí rolu 2018. A EU by také měla nabídnout Bosně a Kosovu vhodný harmonogram vstupu. Za hlavní riziko přitom považuje Szzijarto migraci či migrační toky přes Balkán, který je potřeba, aby byl stabilní.

Slova maďarského ministra resonovala mezi dalšími diskutujícími politiky. Makedonský ministr zahraničí Nikola Dmitrov sdělil, že jeho země je na okraji politického zájmu EU. Szijjarto sám řekl, že EU nemá k integraci západního Balkánu žádnou strategii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.