Schäuble odchází a na závěr předložil ošklivý dárek

Přečetli jsme: Jaký dárek připravil ke svému odchodu německé ministr financí Wolfgang Schäuble? A proč Angela Merkelová otálí se zahájením koaličního jednání?

Německý deník Die Welt píše o tom, že odcházející spolkový ministr absolvoval své poslední setkání s ministry z eurozóny. Wolfgang Schäuble přitom předložil domácí úkoly, které mají být splněny tak, aby bylo euro odolné vůči krizím. A v pracovním dokumentu shrnul své představy o rozvoji záchranného fondu.

Už někdy v červenci byl na německém ministerstvu financí připraven pracovní dokument s tématem přípravy „stabilizační unie.“ Jde o teze, co dál dělat se záchranným fondem ESM. A je jasné, že návrhy jdou směrem ke slabší pozici Komise.

Tento dokument podnítil na pondělním setkání ministrů eurozóny diskusi. Schäuble ještě před svým odchodem tedy zařídil téma, které nemůže ani budoucí německá vláda ignorovat. A to se může projevit i při koaličních vyjednáváních. Taková FDP musí Schäubleho návrhy z gruntu odmítnout, tedy pokud má zůstat věrná svému programu.

Přísnější kontrola finanční situace zemí EU

Schäuble chce přísnější kontrolu finanční situace v zemích EU. Je třeba držet spolu fiskální zodpovědnost a kontrolu, aby bylo zabráněno morálnímu hazardu, píše se v dokumentu. Je potřeba mít lepší nástroje k prosazení strukturálních reforem. A důvěryhodné stabilizační funkce, které si poradí s globálními či domácími šoky.

Zní to abstraktně, ale trefuje to hřebíček na hlavičku, píše Die Welt. Jsou zde dvě možnosti, jak spojit zodpovědnost a kontrolu. První je transfer národní suverenity k euro-finančnímu ministrovi na úrovni EU a tak i ke Komisi.

A k tomu by bylo, dle Schäubleho, potřeba změnit smlouvy EU a to by trvalo dlouho. Nebo bude ESM posílen. A to by se Schäublemu líbilo, chtěl by z ESM něco jako Evropský měnový fond s rozsáhlými kontrolními právy.

Je patrné, že německý ministr financí Komisi nedůvěřuje. Podle něj je moc měkká, moc poddajná, moc zavázaná k vlastním zájmům. To říkalo jeho okolí v minulých letech. Prý i v případě Řecka se této zemi moc poddávala, vůči Francii a Itálii byla moc měkká. Ovšem Schäuble sám si nenechal ujít žádnou příležitost, aby to Řecku „nandal.“

Podle něj by mělo ESM dohlížet nad plněním kritérií pro euro. Takže: více lidí a peněz pro ESM a hlavně více práv. Schäuble chce očividně dosáhnout věrnosti pravidlům, s přísným mechanismem restrukturalizaci dluhů států a zajištění spravedlivého rozložení zátěže mezi ESM a soukromé věřitele.

Od návrhů Emmanuela Macrona je to na míle daleko. Macron chce očividně více Evropy než Schäuble. Více peněz pro Komisi, pro rozpočet eurozóny. Méně národního státu, více Evropy, to je představa Macrona.

Schäuble chce více moci pro evropskou kontrolu a to podle německých představ. Ale zase Komise by toho měla dělat méně. Je vidět, že ke konci své funkce ministra financí se Schäuble staví k Bruselu skepticky.

Převládají nejasnosti

Jak to bude dál s Německem a Francií, není jasné. Koneckonců se Merkelová plánem Schäubleho řídit nemusí. Ale pro budoucího ministra financí Německa to může být problém. Posílený ESM je typicky produkt německé politiky: tedy posílený kontrolní orgán jako prostředek proti novým finančním krizím – rozpočtová přísnost spojena se stabilizací eura, v nouzi s finanční pomocí státům.

Ovšem taková FDP chce výpůjční kapacitu ESM kontinuálně snižovat. A nakonec fond zavřít. Je to tedy zcela v opaku proti záchrannému kurzu Merkelové. Pokud by na tomto liberálové trvali, pak by se těžko mohl Lindner stát ministrem financí.

V německé straně FDP jsou si problému vědomi. Ani tam nemohou ignorovat, že konec ESM by mohl znamenat rozbití eura. Už také někteří ze strany říkají, že odstranit ESM bez jiné „náhrady“ by bylo nezodpovědné. Prioritou prý musí být vytvoření insolvenčního postupu pro státy.

Ale to pro Lindnera, lídra FDP, nebude snadné. Očividně se nechce vzdát tématu před koaličním vyjednáváním.

A možná je právě to ten důvod, proč Merkelová tak oddaluje zahájení koaličních jednání. Možná nechce, aby to byl ministr financí z FDP, kdo by ji doprovázel na summit k euru 15. prosince.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Kuhlmann /MSC – https://www.securityconference.de/mediathek/munich-security-conference-2017/image/wolfgang-schaeuble/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62883797

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.