Vztahy USA s Tureckem se dále zhoršují

Aktuálně: Americký velvyslanec v Ankaře říká, že někteří chtějí i „přerušení“ vazeb, napsaly o posledním vývoji vzájemných vztahů mezi Tureckem a USA noviny Financial Times

Americký velvyslanec naznačil, že někteří turečtí představitelé se mohou snažit „přerušit“ spolupráci mezi oběma zeměmi a to především poté, co byl začten jeden z pracovníků amerického velvyslanectví.

Velvyslanec John Bass ve videu říká, že Američané nezjistili, proč byl zatčen a jaké jsou proti němu důkazy. A zatčení s sebou nese otázky, zda je možné, že budou zatčeni další turečtí členové ambasády. Následně Spojené státy přestaly zpracovávat nová víza a zabránily tak tisícům Turků vycestovat do USA. Tvrdá roztržka mezi spojenci NATO vedla k podobným opatřením ze strany Turecka.

Tento diplomatický konflikt jen ukazuje, jak moc se zhoršily vztahy Turecka s jeho západními spojenci po puči na prezidenta Recepa T. Erdogana.

Bývalý americký velvyslanec uvedl, že žádná americká administrativa je nenechá takto tlačit. Jsou zde „prvky v tureckém systému“, které svévolně atakují USA. Bude potřeba, aby se konflikt už řešil na úrovni Erdogan – Trump. Podotkl také, že restrikce víz je neobvyklý krok, který nebyl použit ani v případě Ruska.

Erdogan je rozčílen tím, že USA odmítají vydat duchovního Gülena, ale vadí mu také podpora pro syrské kurdské milice. Na jedné straně Erdogan používá nové roztržky s USA pro domácí politiku, aby ukázal, že Západ je tureckým nepřítelem. Ale jsou tu ekonomická rizika.

Turecká lira vůči dolaru poklesla a také burza šla dolů. Ovšem například Donald Trump minulý měsíc prohlásil, že Erdogan „se stal jeho přítelem.“

Ale nyní už se zřejmě připravuje červená čára pro turecké chování. Situace je prý bezprecedentní. Bývalý turecký velvyslanec v EU k tomu říká, že si za celá desetiletí nepamatuje, že by nějak země dala zákaz víz, takže jsme v neprozkoumaných vodách.

Rodiny zatčených občanů, mezi něž patří i presbyteriánský duchovní, jsou přesvědčeni, že jsou rukojmími, a to proto, aby se urychlilo vydání Gülena z Pensylvánie a aby byl zastaven soud s iránsko-tureckým obchodníkem se zlatem za vyhýbání se sankcím. Erdogan naznačil, že by to mohl být ten případ. Prý naznačil, že by ocenil možnou výměnu vězňů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.