OPEC vyzval americké těžaře břidlic, aby „převzali sdílenou odpovědnost“ a snížili těžbu ropy

Zpráva dne: Ropný kartel OPEC vyzval americké těžaře, aby pomohli snížit převis globální nabídky ropy a došlo k narovnání nabídky a poptávky v případě ropy.

Tajemník OPEC Mohamed Barkindo vyzval americké těžaře břidlic, aby převzali odpovědnost a pomohli snížit globální převis nabídky.

Řekl, že bude potřeba učinit některá „neobvyklá opatření“, aby byla vyrovnána poptávka a nabídka. A bude potřeba producentů mimo kartel.

Barkindo uvedl, že nakonec, všichni patří ke stejnému průmyslu a fungují na stejných trzích.

Ropný průmysl bojuje proti převisu nabídky, částečně i kvůli nárůstu těžby amerických těžařů břidlic.

OPEC a také další nečlenové, včetně Ruska, se rozhodli ke snížení těžby, aby poklesly zásoby v globálním měřítku. Ovšem USA se k dohodě nepřipojily, a jsou tak schopné shrábnout tržní podíl a zároveň navýšit těžbu.

Americká těžba se má dostat na 9,84 milionů barelů za den v roce 2018. těžba OPEC se má dostat na 32,8 milionů barelů za den. Současná dohoda má trvat až do března příštího roku, ale ceny jsou stále dosti dole. Proto už se jedná o možnosti dalšího prodloužení dohody.

Barkindo k tomu dále uvedl, že pro to, aby se země dostaly z toho „nejzhoubnějšího ze všech ropných cyklů, a aby byl trh udržen v rovnováze i ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, je možné, že bude potřeba zvážit i netradiční opatření, včetně rozšíření členství.

Další setkání OPEC je naplánováno na 30. listopadu.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.