Španělský premiér požaduje od Katalánska jasné vyjádření

ARD Tagesschau. Nezávislost,nebo ne?, centrální vláda v Madridu je zmatená. Mariano Rajoy vyžaduje po regionální katalánské vládě jasný postoj. A teprve pak se mohou probrat další kroky.

Španělská vláda vyzvala katalánské vedení, aby dalo jasně najevo, zda vyhlásilo samostatnost regionu, či ne. Teprve, když bude vyjasněn zmatek ohledně toho, co se vlastně v katalánském parlamentu stalo, mohou se probrat další kroky, včetně realizace článku 155 španělské ústavy.

Rajoy také znovu vyzval katalánskou vládou, aby respektovala ústavní pořádek. Toto varování je první stupeň před použitím článku 155, pomocí něj totiž může centrální vláda de facto sesadit katalánskou vládu, částečně zrušit autonomii regionu a převzít zásadní části katalánské správy.

Carles Puigdemont se postaral o chaos svým nejasným vyjádřením. Sdělil, že podepsal vyhlášení nezávislosti. Puigdemont zdůraznil, že referendum mu dalo mandát, aby vyhlásil nezávislost. Ale vyhlášení se prý odsune o pár týdnů tak, aby bylo možno vyjednávat s centrální vládou v Madridu.

Jenže vláda v Madridu o dialogu nechce slyšet. Rajoy místo toho svolal nouzové zasedání vlády.

Je možné, že tedy dojde na použití článku 155, teoreticky by bylo možné i nasazení armády. Ale to pozorovatelé považují za nepravděpodobné.

Centrální vláda nepovažuje referendum za ústavní, i když katalánský šéf vlády říká, že „existuje i demokracie na druhé straně ústavy.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.