Trump vyzval Tillersona na test IQ. Tillerson o něm totiž prý prohlásil, že je „debil“

Přečetli jsme: Vztahy mezi Donaldem Trumpem a jeho ministrem zahraničí Rexem Tillersonem se dostaly na přetřes kvůli údajné slovní kritice Trumpa. Ten se k věci vyjádřil svým obvyklým způsobem.

Donald Trump nabídl, že si nechá otestovat své IQ proti Rexu Tillersonovi, kvůli zprávám, že ministr zahraničí o něm v létě prohlásil, že je „debil.“ Trump uvedl, že zprávy o tom, že Tillerson tuto poznámku učinil jsou „fake news“, tedy falešné zprávy. A také naznačil, že on je chytřejší než Tillerson.

Trump přímo uvedl: „Myslím si, že je to falešná zpráva, ale pokud to udělal, tak si můžeme srovnat IQ testy. A já vám řeknu, kdo vyhraje.“

Trump také vystupňoval své útoky proti Bobu Corkerovi, který je republikánským předsedou komise pro zahraniční vztahy v Senátu. Ten varoval, že Trump vede USA na cestě ke třetí světové válce.

Kritici se ovšem ptají, proč podkopává Trump svého ministra zahraničí, který vede snahy o vyřešení krize v Severní Koreji, či proč jde proti Corkerovi, jehož hlas bude zásadní pro prosazení daňové reformy. A v Senátu to mají republikáni jen těsné.

Tillerson pořádal minulý týden mimořádnou tiskovou konferenci, na které odmítl názory, že chtěl rezignovat, ovšem nesnažil se vyvrátit tvrzení, že označil Trumpa za „debila.“ Trump o víkendu uvedl, že má s Tillersonem „velmi dobré vztahy“, ale také naznačil, že mezi nimi panují i neshody. Uvedl, že by si přál, aby byl Tillerson poněkud tvrdší. 

Odmítl také, že by jeho spor s Corkerem mohl ohrozit daňovou reformu s tím, že „lidé v naší zemi chtějí daňové škrty, chtějí nižší daně.“ Politický analytik k tomu řekl, že těmito kroky Trump neohrožuje popularitu ve své základně, která u něho stála i v turbulentnějších časech. Ovšem ohrožuje tím svou legislativní agendu a ztěžuje situaci pro republikány před volbami v roce 2018.

Co se týká legislativní agendy, je tento postup toxický, sdělil analytik Cook. Corker má určitě víc přátel a je mezi republikánskými senátory více respektován než Trump. A je to zlé i vzhledem k volbám roku 2018, Trump vráží klín mezi svou základnu a republikány v Kongresu. Jestli se Trumpova základna nerozhodně pro republikány, pak volby dopadnou moc moc ošklivě, říká Cook.

Generál Kelly, který je náčelníkem štábu Bílého domu, sice zvládl disciplinovat Trumpovy pomocníky, ale není schopen zvládnout samotného Trumpa. Trump si totiž, podle Cooka, sabotuje vlastní prezidentování.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – U.S. Department of State from United States – Secretary Tillerson Delivers Remarks on the 2016 International Religious Freedom Report, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61702826

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.