MMF varuje před „zranitelnými stránkami“, které by mohly zničit globální oživení

Zpráva dne: MMF varoval před řadou problémů, které dnes zakrývá hospodářský růst, ale které představují riziko do budoucna. Mezi jinými také obrovský dluh zemí G20.

Zpráva zdůrazňuje dluh ve výši 135 bilionů dolarů v zemích G20, informovaly Financial Times.

MMF ve své aktuální zprávě varoval, že dobré ekonomické časy zakrývají dlouhodobá rizika, jako je např. dluh 135 bilionů dolarů v zemích G20, kde je již nyní problém tento dluh obsloužit. MMF také upozornil na to, že dobré časy vedou ke zvýšení rizik, což může spolu s politikou centrálních bank vytvářet podhoubí pro nový finanční problém.

Pokud by pokračovaly „finanční excesy“, tvrdí MMF, pak by ceny aktiv mohly klesnout o 15 %, ceny nemovitostí o 9 %. Taková krize by byla široká a významná, i když by nebyla tak silná jako ta z roku 2008.

V USA, kde FED ukončil kvantitativní uvolňování, se blíží k normalizaci monetární politiky. A byly by asi méně zasaženy než Evropa a rozvíjející se trhy, které by mohly zaznamenat odlivy kapitálu až ve výši 100 mld. dolarů.

MMF vidí problém v rostoucím dluhu nefinančního sektoru v zemích G20, kde dosáhl 235 % produktu.

USA a Čína tvoří dohromady asi třetinu z nárůstu dluhu od roku 2006, uvedl MMF. Nízké úrokové sazby vedly k tomu, že se v ekonomice zvýšila páka (tj. používání cizího kapitálu) a dluh je možné splácet. Jenže ve většině zemí G20 vlády, firmy i domácnosti akumulovaly tolik dluhu, že obsluha dluhu se zvýšila. Podle MMF je problém akutní zejména v Austrálii, Kanadě a Číně.

Obavy vzbuzují také navýšené ceny aktiv na finančních trzích a to, čemu MMF říká „rozšiřující se divergence mezi finančním a ekonomickým cyklem“, který by dále komplikoval snahy centrálních bank o návrat k normální měnové politice.

Zatímco největší banky, systémově důležité, jsou na tom obecně lépe, je ale patrné, že některé musejí najít dlouhodobě udržitelný model. Třicet největších světových bank, které jsou systémově důležité, mají v aktivech více než 47 bilionů, neboli více než třetinu celkových aktiv a půjček ze všech bank.

A také dodaly navíc 1 bilion dolarů nového kapitálu. Jsou tedy zdravější než předtím.

Ale výnosnost není dostatečně vysoká, takže je tu otázka udržitelnosti, plus držení více než 17 bilionů v aktivech nedodá do roku 2019 dostatečné výnosy. Nízké úrokové sazby, říká MMF, donutily pojišťovací firmy, aby vsadily na rizikově a méně likvidní aktiv, aby našly výnosy, což je další zdroj zranitelnosti.

Třetina amerických a evropských dluhopisových portfolií pojišťovatelů má rating BBB a nižší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.