Trumpova administrativa kvůli daňové reformě zaútočila na MMF

Aktuálně: Zástupce Trumpovy administrativy zaútočil na MMF s tím, že je jasné, že si přeje selhání daňových reforem, které prosazuje Trump.

Zastánci reformy tvrdí, že snížení daní povede ke zvýšení růstu a ke vzniku nových pracovních míst. Jenže MMF říká zemím, které mají velké deficity, aby daně zvýšily a ne snížily.

Spojenci USA mají navíc obava, že současná administrativa je zaměřená na podkopání mezinárodních institucí. V MMF jsou USA největším podílníkem.

Trump kritizoval mezinárodní obchodní systém, OSN je podle něj nafouklá byrokracie a během kampaně nazval NATO zastaralou organizací.

Není to nyní poprvé, kdy něco z Trumpovy administrativy zaútočil na MMF. Wilbur Ross, zodpovědný za obchod, uvedl, že varování Lagardeové ohledně růstu amerického protekcionismu jsou „blbost.“

Kritika vůči MMF přichází poté, co MMF vydal svou roční zprávu týkající se finanční stability, v níž varuje, že největší ekonomiky mají problém s hromadícím se soukromým dluhem. A také tam zaznělo, že představa, že snížení daňových sazeb přinese více příjmů se těžko empiricky prokazuje. A navíc také, že nejsou moc důkazy, že by vyšší daně pro bohaté poškozovaly růst. Přímo: Nejsou systematické důkazy, že by zvýšení daňové progrese poškodilo růst. Četnost situací, kdy se daňové škrty „samy zaplatí“, je malá.

Ovšem ministr financí Mnuchin tvrdí, že daňový plán vygeneruje více růstu a příjmu.

MMF ovšem vyzval země, aby využily příznivého období a řešily veřejný dluh. Trumpova administrativa je ovšem kritizována za to, že zakládá svůj rozpočet a daňové odhady na velmi nadhodnoceném růstu, směřujícímu k expanzi více než 3 %. Zastánci Trumpa stále tvrdí, že jeho daňová reforma přivodí navýšení produktivity, což vyústí v růst, o němž nyní MMF říká, že je nemožný.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.