Wolfgang Schäuble je slepý vůči selháním své politiky

Přečetli jsme: V čem byla hospodářská politika Wolfganga Schäubleho chybná a proč to přesvědčený Evropan Schäuble není schopen vidět, jak ukazují jeho současné návrhy.

Odcházející německý ministr financí nadále prosazuje své špatné nápady, píše pro Financial Times Alan Beattie.

To už něco musí být, aby takový Mezinárodní měnový fond vypadal roztomile jako takový jemnocitný starší méďa – krizový vypůjčovatel. Ovšem Wolfgangu Schäublemu se to podařilo. Německý ministr financí od roku 2009, více než kdo jiný zosobňuje intelektuální přístup zemí eurozóny k dluhové krizi.

Je zajímavé, že někdo, kdo je tak oddaný evropské ideji, dokázal udělat takovou škodu. Jenže chybnou analýzou situace způsobil zbytečné utrpení v zemích postižených krizí a ohrozil důvěryhodnost projektu jednotné měny. Nyní je alespoň určité uznání toho, že governance eura je nedostatečná a že je potřeba dostat více moci do centra. Ale i tak, model integrace, který on a Německo prosazují, je založen na chybné analýze toho, co se pokazilo.

Když začaly oficiální bail-outy (tedy záchranné programy) pro země postižené krizí v roce 2010, Schäuble trval na tom, že takovéto problémy jsou primárně způsobeny chronickou fiskální nezodpovědností spíše než, jako u Irska, důsledek toho, že prostě půjčovací boom selhal. Co se Řecka týká, pak euroskupina trvala na tom, že uvalí naprosto nerealistické a kontraproduktivní cíle veřejných rozpočtů jako podmínku pomoci.

A to byla chyba, před kterou se MMF, partner v záchranných programech, opožděně a částečně zarazil.

Navíc, i když to jde zcela proti německé tradici uznávání nezávislosti centrální banky, Schäuble opakovaně a veřejně kritizoval Evropskou centrální banku. Především útočil na politiky, které více než cokoliv jiného pomohly vrátit se zemím na cestu k růstu, nakonec se ECB dostala k monetárnímu aktivismu, nejprve zarazila nárůst výnosů ze suverénních dluhopisů a pak zavalila ekonomiky likviditou přes program kvantitativního uvolňování.

Nu a podle toho vypadá i jeho vize pro budoucnost eurozóny, kromě toho, že ECB má opustit nástroje, které zastavily krizi, pak by se záchranný nástroj eurozóny ESM měl přeměnit v trvalý Evropský měnový fond. To by mohlo nakonec zcela vést k vynechání MMF při budoucích záchranách a tím pádem zajistit, že všechny záblesky zdravého selského rozumu, které by se mohly dostat do krizového managmentu, budou neodvolatelně zablokovány.

Schäuble tvrdí, že podporuje bankovní unii a pojistky, které by jim měly učinit bezpečnější, a nadále kritizuje vytvoření smysluplné centrální fiskální autority.

Schäublovy nápady na integrovanou eurozónu zahrnují opakování všech chyb krize suverénů i bank, včetně nové instituce, která bude vynucovat pomýlené unilaterální přizpůsobení poškozených zemí.

V historii najdeme spektakulární selhání a tohle tedy mezi ně patří. Kariéra údajně oddaného Evropana Schäubleho je důkazem toho, že určité nápady jsou schopné trvat navzdory rostoucí hromadě důkazů, že se jedná o omyly.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.