Dolní Sasko – klíč Merkelové k Jamajce?

Aktuálně: Dnešní spolkové volby v Dolním Sasku rozhodnou o budoucnosti nejen vládní „Jamajky“, ale nejspíš i lídra sociální demokracie Martina Schulze.

Tyto regionální volby nejspíš rozhodnou o osudu Martina Schulze v čele německé sociální demokracie. 

V neděli se v Německu konají další volby – v Dolním Sasku. Jde o volby, které by mohly rozhodnout o budoucnosti Martina Schulze jako lídra sociální demokracie a mít i velký dopad na úsilí Merkelové o vybudování nové koalice.

CDU a SPD mají velice vyrovnané pozice. Pokud ovšem SPD prohraje, pak jen těžko zůstane Schulz lídrem strany. pokud ano, pak bude posílen – protože to budou první volby, které vyhraje, od té doby, co se stal předsedou strany.

Mezitím ovšem utrpěl tři porážky – v Sársku, Šlesvicko-Holštýnsku a také v Severním Porýní – Vestfálsku. A ve volbách do Bundestagu zaznamenala sociální demokracie nejhorší výsledek od roku 1949.

Dolní Sasko je rozlohou druhá největší německá spolková země, domov pro Volkswagen. Ale nebude snadné, ať už volby dopadnou jakkoliv, koalici sestavit. Politická scéna je fragmentovaná.

I kdyby SPD vyhrála, těžko ji bude stačit jako doposud koalici se Zelenými a možná bude muset oslovit Die Linke, nebo vytvořit velkou koalici s CDU.

A naopak, pokud vyhraje CDU, bude se možná pokoušet o stejnou koalici jako na centrální úrovni Merkelová – tedy se Zelenými a FDP. Snahy Merkelové by byly posíleny a získaly větší důvěryhodnost, kdyby právě taková země jako Dolní Sasko šla stejným směrem jako centrální vláda.

Poslední průzkumy ukazují, že SPD má 34,5 %, CDU 33 %. CDU ztratila a naopak SPD v této spolkové zemi posílila. A konzervativní CDU nepomohlo ani to, že i na centrální úrovni zaznamenaly také nejhorší výsledek od roku 1949.

Volby do Bundestagu neměly jasného vítěze, takže pro Dolní Sasko je těžké předpovídat. Merkelová v zemi samozřejmě dělala kampaň, varovala např. před účastí die Linke na vládě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.