Americký ministr financí volá po zásadní reformě MMF a Světové banky

Financial Times.  Americký ministr financí Mnuchin vyzval k zásadní změně fungování MMF a Světové banky. Trumpova administrativa využila výroční zasedání obou institucí k tomu, aby předložila reformní plány. Je to krok, který ovšem vyvolá odpor ostatních členů.

Mnuchin vyzval k vylepšení procesu záchranných programů MMF a zároveň také Světovou banku, aby znovu prozkoumala své půjčky pro země se středním příjmem, jako je Čína. Tyto návrhy přišly jen pár dnů poté, co americká administrativě vztekle reagovala na kritiku MMF vůči americkému plánu snížení daní.

Mnoho expertů se také domnívá, že jde o další útok na multilaterální systém daný Trumpovou agendou „America First.“ Mnuchin uvedl, že se svět ocitá v postkrizovém období a že je potřeba, aby MMF strukturoval své programy k podpoře reforem, které pohánějí růst daný soukromým sektorem.

Je to odezva Trumpovy agendy snížení daní a agresivní deregulace, která má zvýšit růst.
Členové Trumpovy administrativy ovšem také vyjádřili obavy ohledně širokého záběru mnoha záchranných programů MMF s tím, že jsou příliš dlouhé, příliš komplikované a jen málo pomáhají zemím se dostat zpět na cestu růstu. Mnuchin řekl, že MMF má dělat tvrdá rozhodnutí i u sebe a podívat se na provozní náklady, včetně štědrých platů a benefitů pro zaměstnance.

Jako veřejná instituce by MMF podle Mnuchina měl sloužit jako vzor rozpočtové disciplíny a efektivního využití omezených zdrojů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.