Katalánsko a EU

ARD Tagesschau. Není to jen Španělsko, kdo se obává odštěpení Katalánska, i EU se na vývoj dívá s obavami. Mohl by to totiž být začátek nové separatistické vlny. Ale katalánští politici prý za EU stojí.

Předseda evropské Komise Juncker prohlásil, že on sám je proti oddělení regionu od Španělska. Prý by to mohla být inspirace pro další regiony a EU by se pak stala souborem malých státečků.

Diplomatický zástupce Katalánska Altafaj při EU k tomu ovšem uvedl, že „o budoucnosti Katalánska rozhodnou občané Katalánska.“ Jejich hlas byl jasný a teď už je jen na vládě, aby „tento hlas realizovala.“

Altafaj se ve smlouvách EU vyzná velmi dobře a tvrdí, že je možné vyhlásit a vyjednat paralelně nezávislost na Španělsku a být členem EU – bylo by podle něj v zájmu všech zúčastněných, aby nebyly negativní dopady na vnitřní trh a měnovou unii.

Jedná se ovšem dominantně o politický problém. Dialog mezi oběma stranami téměř neexistuje. Madrid požaduje od Barcelony větší jasnost – nezávislost byla vyhlášena, ale hned zase suspendována. Ale také hrozí odebráním autonomie.

Katalánští poslanci na to říkají, že jediné, co kdy od centra dostali, byly represe, policie a rozsudky soudu. To bylo odpověď na katalánské požadavky rozvinutí autonomie.

I poslanec Solé říká, že nezávislost neznamená nutně výstup z EU, žádný článek, který by udával, že nezávislé Katalánsko musí být mimo EU podle něj neexistuje.

Varuje zároveň předtím, aby Komise Katalánsko, které je podle něj spíše proevropsky orientované, neopouštěla.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.