Poslední ultimátum pro Katalánsko

ARD Tagesschau.  Přetahovaná – tak teď vypadá spor o odštěpení Katalánska. Carlos Puigdemont se vyhýbá jasné odpovědi, a Mariano Rajoy dává poslední ultimátum. Jinak zbaví Katalánsko pravomocí.

Puigdemont by měl jasně vysvětlit, jak vlastně zamýšlel svou parlamentní řeč. Tedy, jestli v ní vyhlásil nezávislosti, či ne.

Puigdemont reagoval, ale asi jinak, než se očekávalo. Totiž ve čtyřstránkovém dopisu. Hovoří v něm o dialogu, chce o problému mluvit, navrhuje období dvou měsíců. I když zní dopis smířlivě, ve věci zůstává Puigdemont tvrdý.

Ale tvrdá je i centrální vláda, která říká, že Puigdemont neodpověděl, že by stačilo jasné „ne“, či „ano.“ A dialog mu nikdo neodpírá, ale ten dialog se musí uskutečnit na základě zákona a s maximální jasností.

Ale Puigdemont záměrně věci nevyjasnil. Regionální vláda se neodchýlila od své linie ani o centimetr. Regionální vláda se očividně nenechá tlačit akcemi centrální vlády. Takže vládě nakonec vychází z toho, že Puigdemont skutečně vyhlásil nezávislost. A má do čtvrtka čas, aby to vzal zpět. Pokud to neudělá, pak bude aktivován článek 155 španělské ústavy. To znamená, že centrální vláda bude mít možnost převzít na Katalánskem kontrolu, například nad policií. A také by mohl Rajoy vyvolat v Katalánsku nové volby.

Senát hraje důležitou roli, ovšem v něm má Rajoy většinu, dokonce absolutní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.