Rakouské volby: Kdo bude druhý? Ve hře jsou stále korespondenční hlasy

Přečetli jsme: K skončí po volbách v Rakousku na druhém místě je stále otázka – budou to pravicoví Svobodní, nebo středolevá sociální demokracie? Co říkají odhady, které započítávají korespondenční hlasy?

Jasné vítězství v rakouských parlamentních volbách slavila konzervativní ÖVP , ale kdo bude nakonec druhý? Sebastian Kurz bude novým kancléřem a může si tedy vybrat partnera – buď sociální demokraty, nebo FPÖ.

I když je po volbách, výsledek tedy ten oficiální ještě nemáme. Ve hře jsou totiž korespondenční hlasy. Podle propočtů institutu Sora, které zohledňuje korespondenční hlasy, by měla mít SPÖ náskok. Ale i pro Zelené by to mohlo něco znamenat, ve hře je totiž skoro 890 000 korespondenčních hlasů.

Podle těchto odhadů by lidovci měli mít 31,6 %, SPÖ má 26,9 % a FPÖ 26 %. Zelení dostanou 3,9 % a nedostanou se do parlamentu. Ovšem bývalý Zelený Peter Pil překročí hranici 4% a uspěje. Liberální Neos dostanou 5,1 %.

U mladých voličů vede FPÖ. Podle Sora hlasovalo asi 30 % mladých voličů pro pravicové populisty.

Teprve po přepočítání korespondenčních lístků budou zjištěny konečné výsledky. A u korespondenčních hlasů se FPÖ moc nevede.

Kurzovi se na jaře podařilo, po tvrdém vnitrostranickém souboji, získat předsednictví strany. Kurz vsadil hodně na sebe, a také na téma uprchlíků, omezení migrace a dávek.

Jako nepravděpodobná vypadá další velká koalice – jen s obrácenými mocenskými znaménky. Obě dvě strany se za jedenáct let staly jedna druhou znechucenými.

Juncker už Kurze po jeho vítězství upomínal k vytvoření proevropské vlády. Juncker mu připomněl, že již brzy bude Rakousko předsednickou zemí.

Sociální demokraté jsou podle předsedy Kerna připraveni na koaliční rozhovory.

Merkelová pochválila Kurze za moderní volební kampaň a za energetickou modernizaci strany. Po mnoha letech se lidovci znovu staly nejsilnější politickou silou v zemi. A vděčí za to hlavně Kurzovi.

Ovšem Merkelová také uvedla, že složení není takové, které by pro Německo představovalo vzor, uvedla směrem k FPÖ.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – SPÖ Presse und Kommunikation – Bundeskanzler Kern im Puls-4-TV-Duell, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63271307

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.