Tisk k volbám v Dolním Sasku: Konečná fáze dlouhé hry Merkelové

Přečetli jsme: Porážka CDU v nedělních volbách do zemského parlamentu v Horním Sasku oslabila podle některých názorů kancléřku Angelu Merkelovou a ukazuje na trend pádu CDU.

Porážka CDU v Dolním Sasku je v novinách vnímána jako porážka Merkelové. Její styl „hroší kůže“, nebo styl „Buddha“ byl potrestán. Je potřeba už nyní začít debatu o následovníkovi. Vstoupila skutečně Merkelová do konečné fáze své dlouhé hry, jak píše německý tisk?

Jaký má vlastní podíl centrální německá politika na výsledku voleb v Dolním Sasku? Je to otázka, kterou se němečtí komentátoři zaobírají. A pro kancléřku jejich rozsudek moc pěkně nevypadá. Nordwest-Zeitung považují výsledek za další pokračování pádu Unie. Tvrdá slova: zdá se, že vesmírná loď berlínské CDU ještě nepochopila, že na Titaniku už se hraje poslední valčík. Kancléřka byla v Dolním Sasku čtyřikrát na volebním turné – a nic to nepřišlo, píše tisk. Naopak.

I na jihu Německa se vina připisuje částečně Merkelové. Stuttagarter Nachricht píše, že hroší styl Merkelové, to jak zachází s úderem v podobě 32,9 % ve spolkových volbách, přispělo k neúspěchu CDU v Dolním Sasku. Ve straně je obtížně potlačená debata o tom, jakým směrem se strana vydá, a jak dlouho ještě bude Merkelová tou vedoucí silou – a tato debata může nyní propuknout.

Nürnberger Nachrichten píší, že konzervativní voliči stále nevěří vlastním očím, jak těžko se strany Unie (tj. CDU a CSU) vzpamatovávají ze šoku volebního výsledku. CSU se trhá před veřejností, mnoho pochybuje o stylu Merkelové a la Buddha, během chvíle byl vyřešen spor „horní hranice…“

A co znamenají volby v Dolním Sasku pro sondovací rozhovory v Berlíně? Nic dobrého to není, píše Mittelbayerische Zeitung. Zrovna ty strany, které by měly tvořit koalici Jamajka, byly voliči potrestány. I když je pravda, že volby v jedné spolkové zemi se řídí především místními tématy. Je vidět vztyčený prst – koalice Jamajka očividně vzbuzuje jen omezené nadšení. Spíše je tu skepse.

Pro Schulze znamenají výsledky voleb alespoň malé vydechnutí, ale – domnívá se Sächsiche Zeitung, kancléřka je opravdu oslabená. Už tak je Merkelová, která stojí před nejtěžším koaličním svazkem, pod tlakem. Musí nejprve omezit útěky ve vlastní straně. Už žádné „vysedět problémy.“ A už nebude možné se vyhnout debatě o nástupnictví Merkelové.

Volbami se zaobíral i zahraniční tisk. Například italský Corriere della Sera z Milána říká, že Merkelová je po 24. září ještě slabší, než se myslelo. A sociální demokracie a Martin Schulz zatím nejsou mrtví. Je pokušení říci, že v Dolním Sasku není idea Jamajky přijímána. Ale to není zcela pravda – můžeme říci, že vyjednávání o nové koalici začne s kancléřkou, která je v defenzívě. Zatím ji nelze obejít, ale lze ji porazit. Ale, končí Corriere della Sera, nejspíše vstoupila do poslední fáze své dlouhé hry…

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62721845

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.