Volby v Rakousku: Brzda na Brenneru s vlivem v EU

Přečetli jsme: Jaké jsou první reakce na výsledky rakouských voleb do parlamentu, které obecně přinesly posílení konzervativní politiky? 

Rakousko je sice malé, ale má velký vliv na EU. Kdyby se FPÖ účastnila na vládě, pak se Emmanuel Macron může se svými reformními nápady rozloučit, píše Meyer-Feist pro ARD.

Podíváme-li se na volby tento rok, pak vidíme, že občané se nevyslovili v tak zásadní míře pro nepřátelství vůči EU a pro nacionalisty.

Ale Rakousko bude jiné. A tím by se alpská republika mohla stát překážkou pro reformní plány, které se nyní potulují po Bruselu.

To by znamenalo i dramatický obrat v uprchlické politice.

A plány na to, že se bude střežit Brenner, hranice mezi Rakouskem a Itálií rozhodně neleží jen v šuplíku. A přípravy už probíhají. I když zatím nenápadně, píše dále článek Tagesschau.

Třást se před koalicí černo-modrou musí především Macron. To on chtěl dát reformní debatě nový popud, a alespoň více spolupracovat s ochotnými euro-státy. A to by nyní mohlo být těžší. Rakousko se může stát tou zemí, která brzdí. A Macron by se nemohl spolehnout na silnou ruku Merkelové.

Ignorovat vůli voličů to opravdu nejde. Z Rakouska jdou jasné signály. Jasnější než v jiných zemích. Brusel se na to musí nastavit a pochopit novou situaci jako šanci – a začít u lidem blízkých problémů a ne u evropských vizí Macrona. A Evropská komise musí přestat s arogantní politikou, která irituje hlavně menší země, protože porušuje jejich suverénní práva.

A z historických důvodů k těmto zemím patří hlavně země střední a východní Evropy. A v Rakousku nyní našly partnera.

Možná to ale nakonec bude jinak. Kurz by si to měl dvakrát rozmyslet, jestli chce opravdu vládnout se stranou, která v Evropském parlamentu sedí v ultrapravicovém koutku – s Le Penovci a Wildersovci. FPÖ frakci neopustila, a tak by její účast ve vládě mohla Rakousko izolovat.

Takže jak to bude ve Vídni dál? Možná dojde na „Zeleného.“ Zelení, kteří se příšerně rozhádali, jsou sice z parlamentu venku, ale Alexander van der Bellen má do složení vlády více co mluvit než německý prezident. Mohl by snad i černo-modré hře zabránit, nebo to zdržet. Takže překvapení jsou možná. Pro Evropu to zatím znamená: nestabilní poměry v malé, ale vlivné zemi EU.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – By Jebulon – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19246858

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.