Boj uvnitř německé die Linke. Wagenknechtová hrozí odchodem

ARD Tagesschau.  Ve straně Levice vypukl mocenský boj. Zdá se, že šéfové strany Bernd Riexinger a Katja Kippingová chtějí omezit moc šéfa frakce. A ti se brání, Sahra Wagenknechtová hrozí odchodem

Wagenknechtová chce uplatnit své schopnosti a nasazení pro opoziční práci. Ale nevidí žádný smysl v tom, nasazovat svou „sílu a zdraví v permanentních interních zákopových válkách s dvěma předsedy strany.“

Zásadní spor je o směřování strany a uprchlickou politiku.

Kippingová chce stranu rozvíjet směrem na městské prostředí, ale před tím Wagenknechtová i Dietmar Bartsch varují, protože by se tak vzdali dosavadních voličů – dělníků a nezaměstnaných, a to především ve východním Německu. Wagenknechtová také chce, aby se uprchlická politika zaměřila na právo na azyl, ale na právo, aby všichni mohli zůstat. Což ovšem části frakce a vedení strany odmítají.

Bartsch požaduje, aby dialog ve straně „probíhal kultivovaně.“ A zdá se, že u diskuse o pravidlech toho, kdo bude vystupovat s řečí jako první apod. je na straně Wagenknechtové.

Už delší dobu platí, že vztahy mezi špičkami strany a frakcí Levice jsou špatné. Bartsch a Wagenknechtová už v minulém roce prosadili, že budou kandidovat jako hlavní kandidáti při volbách do Spolkového sněmu. Levice získala více hlasů, než při minulých volbách, ale už není největší opoziční stranou – tou bude Alternativa pro Německo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.