Macron chce tvrdší postoj EU u obchodních dohod

Zpráva dne: Francouzský prezident chce změny v evropském vyjednávání obchodních smluv a celkové přitvrzení postoje EU, zatímco Komise má na věc značně jiný pohled.

Emmanuel Macron chce, aby EU přitvrdila svůj postoj k dohodám o volném obchodu. Domácí kritici mu totiž vyčítají, že dostatečně nechrání francouzské farmáře a pracovníky. Macron chce, aby byla zabrzděna jednání s jihoamerickým Mercosurem a pozměněna strategie dříve, než se začne s jednáním s Austrálií a Novým Zélandem. Je prý podle Macrona také třeba zvýšit standardy v oblasti zdraví a životního prostředí a posílit „reciprocitu“, když se jedná o dohodu o volném obchodě.

Tyto plány narážejí na záměry předsedy Komise J.-C- Junckera, který chce naopak postupovat co nejrychleji.

Kromě nových dohod se chce Juncker také vyvarovat politickému chaosu kvůli belgické Valonii, která málem potopila dohodu s Kanadou, CETA. Proto Brusel již naznačil, že budoucí obchodní dohody by mohly být z velké části přijaty Radou a parlamentem, aniž by se musel zapojovat komplexní proces národních ratifikací.

Nikdo prý nechce, říká Cecilia Malmströmová, komisařka pro obchod, opakovat ságu s CETA. Takže záměrem je,  sice vtáhnout parlamenty, ale zároveň jim nedat právo veta u témat, která mohou být legálně schválena na úrovni evropské bez národní ratifikace. Takže „musejí být zahrnuty, ale možná nebude potřeba, aby hlasovaly o závěrečném výsledku,“ říká Malmströmová.

Ilustrační obrázek: Autor – EU2017EE Estonian Presidency – Tallinn Digital Summit. Welcome dinner hosted by HE Donald Tusk. Handshake, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62855781

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.