Si představil svojí vizi Číny jako „moderní socialistické země“

Reuters. Čínský prezident Si Ťin-pching představil na stranickém sjezdu čínské komunistické strany svojí vizi budoucnosti země. Zdůraznil význam likvidace korupce, snížení ekologického znečištění, i industrializační nadkapacity, snížení sociálních nerovností a více prosperity země.

Si mluvil ve svojí řeči, která trvala tři a půl hodiny o tom, že Čína vstoupí do „nové éry“, ve které se stane „moderní socialistickou zemí“. Nebude kopírovat modely ze světa, ale přitom mu zůstane otevřená. „Socialismus s čínskými rysy vstoupil do nové éry“, řekl Si.

Prezident promluvil ke stranickému sjezdu, který po pětileté pauze rozhoduje o složení nejvyššího vedení země s 1.4 miliardami obyvatel. Na sjezdu oslovil asi 2000 delegátů.

Podle Reuters byl jeho projev ambiciózní svým obsahem, ale postrádal specifické plány na realizaci těchto ambicí. Si Ťin-pching řekl mimo jiné, že se jeho země více otevře zahraničním investicím, rozšíří přístup na trh se službami a prohloubí tržní reformy finančního systému. I když vedle toho Si přislíbil posílit státní firmy.

Během posledních pěti let Si zklamal řadu investorů, protože neprosadil tržní reformy.

V projevu Si dále načrtl perspektivy Číny jako moderní socialistické země k roku 2035, která se podle něj stane do roku 2050 socialistickou „silnou mocí“ s vedoucím vlivem na světové scéně.

Dále se jeho proslov věnoval úspěchům strany za posledních pět let – zvláště zdůraznil úspěšnou kampaň proti korupci, ve které bylo potrestáno na 1 milion úředníků a desítky vysokých politiků.

Ze zahraničních témat mluvil Si Ťin-pching o Tchaj-wanu, kterého se podle něj Čína nikdy jako „svého“ teritoria nevzdá a vyjádřil také určitou nespokojenost s kroky severokorejské vlády.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.