Britská Labour: Jak se znovu spojit s kořeny strany?

Přečetli jsme: Britská Labouristická strana má vážný problém vrátit se ke svým dělnickým kořenům díky kulturnímu rozpojení mezi liberálními a vzdělanými členy a dělníky. Ukázal to poslední kongres strany.

Základna pracujících klade divné otázky ohledně liberálů s ostrými lokty, napsaly k situaci v britské Labouristické straně Financial Times.

Když se konal sjezd britské Labouristické strany, několik desítek členů se sešlo v hotelové konferenční místnosti a dumaly nad tím, jak se znovu spojit s pracující třídou? Strana je čím dál více městské a vzdělané politické hnutí. Seriózně se diskutovalo a i nějaké návrhy padly.

Ale pak se zdvihla Cheryl Barrrottová, 57letá žena a řekla: já se tu necítím vítaná. Nejsem vaší součástí. Jak později uvedla, čekala, že do místnosti vletí David Attenborough a bude filmovat tuto exotickou kuriozitu: volič z dělnické třídy! Její poznámka vyvolala smích, ale paní Barrottová se cítila zraněná.

Labour sice vyšla z voleb posílená, ale mnoho taktiků se obává, že tato nová, radikální verze Labour, kterou drží nad vodou mladí aktivistů zdola neuspěje, pokud neosloví svou dělnickou základnu. A je to základní problém, protože i tradiční komunity, které dříve volily Labour, ji už nevolí.

A je zde obava, že kulturní roztržení mezi vzdělanými sociálně, liberálními typy, které podporují EU a zamlouvá se jim široce otevřený imigrační systém a mezi dělnickými voliči, kterým se tedy nezamlouvá, je příliš velké. A to znamená, že ta druhá skupina bude dostupná pro oslovení ze strany pravicových populistů, jako se stalo v USA.

Je možné, že se blíží těžké časy, a není jasné, zda se Labour podaří „kulatý čtverec.“ Někdo říká, že zásadní, aby se tak stalo, je patriotismus.

Jack Dromey z Birminghamu toto řešení zastává. Zabalil se v kampani do anglické vlajky a řekl publiku, že „by se měly stát stranou patriotické pracující levice.“

Strana středních tříd, které dělníkům nerozumí?

Pro paní Barrottovou to celé bylo absurdní. Skupina lidí si najme obrovský sál v hotelu, aby diskutovali o to, jak se „spojit“ s lidmi, kvůli nimž Labour vznikla. To je ovšem součást kultury té střední třídy. To jsou oni, dostat se dovnitř, mít ostré loky a převzít to.

Prostě střední třída dominovala konferenci, měli i ty nejlepší hotelové pokoje, mají to v povaze, řekla další účastnice. Zasypali nás, dodala.

I tyto dvě ženy z dělnické třídy vkládají naději do Corbyna, který sice není ta pracující třída, ale zdá se, že on s nimi soucítí. On to chápe, říká paní Barrottová, která jako tisíce dalších vstoupila do strany minulý listopad, aby ho podpořila. Její hlavní politické spojení je ovšem se stranou Co-operative, malou skupinou, která podporuje družstevnictví v bydlení a sociální péči a družstevní záložny. Na konferenci vystoupila jako členka této družstevní strany, ale i tak se cítila jako outsider.

Paní Barrottová vyrostla v dělnickém prostředí, mezi horníky. Všichni byli pracující třída, a tak člověk nevěděl, co si o něm střední třída myslí, říká paní Barrottová. Domnívá se, že střední třída nemůže pochopit, jak se cítí – jak bojovali proti uzavření dolů, ale jak zároveň hrozně nechtěla, aby její syn do takého dolu šel.

A jsou tu další nedorozumění, jak se ji někteří snažili vytáhnout z prostředí dělníků, ale ona nechtěla. Nikdo by mě nepřesvědčil, říká Barrottová, že ve střední třídě by to bylo lepší. Ta pomíjivost, ta povrchnost, říká… Jsem zakořeněná s těmi lidmi a s místem, které mám ráda, dodává.

Paní Barrottová podpořila Brexit. Částečně proto, že se domnívá, že volný pohyb osob znamená využívat levnou práci, která ničí kořeny a komunity v zemi. Tato idea, že se bude pohybovat a „sednete na kolo“ (odkaz na ministra Tebbita z vlády Thatcherové), ignoruje realitu toho, že jste osobou, která má vše ztratit, říká Barrottová.

Takže je v Labour, ale v divné pozici. Levicové i pravicové křídlo podporuje imigraci – to jedno kvůli spojení s byznysem, to druhé kvůli nadšení. Barrottová tomu říká globální utopie. Paní Barrottová si prohlíží odcházející účastníky konference. Chci volit kolektiv, říká. Nechci volit někoho ze střední třídy, kdo jen „sklidí“ můj hlas.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.