Irán bude naše nová Severní Korea: Debata v Radě bezpečnosti OSN

Zpráva dne: Představitelé USA a Izraele v Radě bezpečnosti tvrdě napadli Írán a jadernou dohodu z roku 2015. Obě země obvinily Teherán z podpory terorismu a tvrdí, že dohoda ve skutečnosti povede k Íránu s jadernou zbraní.

Tématem Rady bezpečnosti OSN sice byla situace na Blízkém východě, ovšem nakonec se zvrtlo ke zúčtování USA a Izraele s Iránem. Americká velvyslankyně při OSN Haleyová Iránu vyčetla, že porušil hned vícero rezolucí OSN.

Chamejní se vyjádřil, co si myslí o Trumpovi a o jeho postoji k jaderné dohodě s Iránem. Nebude plýtvat svým časem, aby odpovídal na „kecy“ a urážky toho „surovce.“
O pár hodin následovala americká reakce z Rady bezpečnosti OSN, od Nikki Haleyové. Podle ní stát „osy zla“ – a to hovořila o Iránu – vyvíjí rakety dlouhého doletu, pak prý je další Severní Korea přede dveřmi.
Evropou a OSN podpořená, těžce vyjednaná dohoda s Iránem, je podle izraelského velvyslance Danona plán na katastrofu. Buď musí mezinárodní společenství dohodou okamžitě vylepšit, nebo vypovědět. Jinak se svět jednoho dne vzbudí a Irán bude mít jaderné zbraně.
A jako by byl státní žalobce Danon snášel jedno obvinění za druhým. Dodávky zbraní Iránu do Sýrie, do Jemenu a Hizbaláhu. Jednotky i logistika pro teroristické skupiny, výhrůžky, že Izrael bude vymazán z mapy. Vinen ve všech bodech obžaloby, dokončil.
K tomu se hned přidala americká velvyslankyně. Každých šest měsíců vysvětluje generální tajemník OSN Antonio Guterres, že Irán dodržuje jadernou dohodu. Ale k tomu Haleyová dodala, že Rada bezpečnosti už neslyší, že Irán financuje terorismus, podporuje války a šíří násilí.
Rada bezpečnosti má prý na dohodu jen krátkozraký pohled a přehlíží povahu iránského ohrožení.
Jaderná dohoda, uzavřená v roce 2015, silně omezuje iránský jaderný program. Jako protitah byly zrušeny mezinárodní sankce proti Iránu. Americký prezident Trump ovšem dohodu označil za jednu z nejhorších, kterou kdy viděl.
Iránský velvyslanec při OSN ovšem uvedl, že kdyby chtěl Teherán nadvládu v regionu, pak by dohodu nikdy nepodepsal. „Americký postoj k dohodě odporuje pozici celého mezinárodního společenství.“
Poslední slovo měl přede dveřmi Rady bezpečnosti generální tajemník Guterres. Pro něj bylo jasné, že dohoda je nezbytná pro mír a stabilitu světa. Ovšem to byla Haleyová i Danon pryč.

 Ilustrační obrázek: Autor – Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15396226

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.