Nemají peníze, nemají šanci?

Milan Daniel o tom, že bychom dnes a zítra měli volit tak, abychom se za sebe potom nemuseli stydět.

Přece jen jsem našel.

Znevolněn kýbly špíny, které na sebe v předvolebním čase lijí volební partaje, zklamán tím, že se až na pro mnohé neakceptovatelnou výjimku v podobě komunistů nedokáží kriticky vymezit vůči NATO a zřídka i vůči EU, domníval jsem se, že nemám na výběr.

Při přebírání paklu lístků, které jsem objevil v poštovní schránce, jsem vedle různých obskurních či nepřijatelných uskupení  padlo do oka jisté hnutí. Zastává v řadě oblastí rozumné postoje, je nezkorumpované mocí, neagresivní, vůči politice poplatné Eurosojuzu i NATO přiměřeně kritické, nečpí postranními zájmy. Jmenuje se Cesta odpovědné společnosti.

Rozhodl jsem se, že je budu volit. Napsal jsem o tom pár přátelům. Přišla mi jediná reakce: nemají peníze, nemají šanci.

Pravda: šance na zvolení těch lidí, s nimiž bych třeba u šálku kávy rád podebatoval a na mnohém se shodl, je skutečně minimální. Ale k volbám přece nejdu proto, abych volil menší nebo větší zlo, ale proto, abych volil podle svého přesvědčení.

Sousloví „cesta odpovědné společnosti“ snad nepotřebuje žádný složitý výklad.  Volím-li toho, komu mám důvod věřit, kdo mne v minulosti nezklamal, kdo mi evidentně nelže, kdo zjevně nepodléhá vnějším tlakům, je rozumný a slušný, nestraší planými hrůzami a neslibuje nesplnitelné, znamená, že mám k té cestě nakročeno.

Aby bylo jasno: nejsem agent zmíněného hnutí. Poctiví lidé bez postranních úmyslů jsou jistě i v uskupeních jiných. Jen chci poprosit: nedělejme kompromisy sami se sebou. Volme tak, abychom se za sebe zítra nemuseli stydět.

Ilustrační obrázek: Autor -Jiří Sedláček – Own  work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54704869

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.