Katalánské separatisty posílilo zatčení aktivistů

Zpráva dne: Podle názoru deníku FT zatčení dvou katalánských aktivistů za nezávislost posílilo celé hnutí o odchod regionu ze Španělska. Co se nejspíš bude dít v nejbližších dnech?

V ulicích Barcelony se shromáždily desetitisíce lidí, aby požadovali propuštění dvou „politických vězňů“, které dal zatknout Madrid.

Jeden z aktivistů k tomu říká, že „se jedná o první politické vězně v naší demokracii… budeme bojovat za jejich návrat.“

Celý týden v Katalánsku protestují davy aktivistů kvůli zatčení Jordi Sanchéze a Jordi Cuixarta, kterým hrozí až deset let vězení.

A je to posílení pro katalánské hnutí pro nezávislost, které je frustrováno a rozděleno ohledně pomalého pokroku směrem k vyhlášení nezávislosti.

Pro budoucí vývoj krize jsou lidé na ulicích zásadní. Španělská vláda, odhodlaná zabránit odštěpení Katalánska, bude rozhodovat o tom, jak uplatnit článek 155 ústavy, který jí dává možnost zasáhnout a převzít Katalánsko.

Na straně Madridu je právo, moc a zdroje – ale obrana katalánské vlády, která je pro nezávislost, je její schopnost mobilizovat své podporovatele tak, aby převzetí zabránili.

Zatčení aktivistů údajně hnutí znovu vyburcovalo. A padají dotazy, zda skutečně centrum převezme vládu proti občanům Katalánska, či zda se madridská vláda uchýlí k násilí.

Premiér země Mariano Rajoy prozatím oddálil spuštění článku 155 a snaží se posbírat politickou podporu. Jsou zde známky, že i to, co schválí Rajoyova vláda bude schváleno španělským senátem ke konci měsíce a i pak bude zaváděno jen postupně.

Pro strategii hnutí nezávislosti je zásadní dovést mezinárodní komunitu k tlaku na Rajoye, aby vstoupil do jednání s katalánskou vládou. A to se neděje. Například francouzská a německá vláda podpořily Rajoye. Ale analytici říkají, že opozice na ulicích je největší nadějí na přesvědčení zahraničních představitelů.

Koneckonců madridská vláda už si vyposlechla zahraniční kritiku za to, jak se „vypořádala“ s hlasováním o nezávislosti 1. října.

Hnutí za nezávislost se tento týden pustilo do budování mezinárodního PR. Skupiny, které jsou za nezávislost, volají po různých formách občanského nepokoje, například antikapitalistická CUP vyzvala lidi, aby vyvolali run na banky, které přesunuly svá sídla z Katalánska.

CaixaBank a Sabadell zatím řekly, že žádný dopad není, ale analytici říkají, že to může dále otřást důvěrou investorů.

Prosákly informace, že vláda se připravuje vnutit Katalánsku volby v lednu, možná se zaměří i na katalánskou policii a také televizní kanál.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.