Předčasné volby v Japonsku: Abe drtivě zvítězil

Financial Times. Šinzo Abe směřuje ke změně japonské ústavy poté, co uspěl v předčasných volbách. A bude potřetí japonským premiérem. Předpovědi dokonce uvádějí, že je možné, že Liberální demokratická strana se bude blížit dvou třetinám, které jsou nutné pro změnu ústavy.

Velká výhra umožní Abemu, aby získal mandát pro nový ekonomický stimul a zároveň, aby uskutečnil svou největší prioritu: revidoval japonskou pacifistickou ústavu.

Pokud bude dále pokračovat, pak se Abe stane nejdéle sloužícím lídrem v moderní éře. Ovšem, zatím se vyhýbá triumfalismu a tvrdí, že chce kvůli změně ústavy dosáhnout národního konsenzu. Abe chce doplnit legalitu japonských ozbrojených sil.

Japonské volby byly ovlivněny chaosem v opozici. Demokratická strana se rozštěpila, určitou roli hrála guvernérka Tokya Juriko Koike. Ta ovšem musela přiznat selhání své nové strany.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.