Katalánský lídr odmítl vyhlásit předčasné volby

Reuters. Lídr Katalánska Carles Piugdemont odmítl ve čtvrtek vypsání nových voleb, které by mohly pomoci se současným politickým patem. Politická krize ve Španělsku se tak prohloubila a hrozí, že dojde k přímé konfrontaci.

Puigdemont řekl, že nové volby nevypíše, protože centrální vláda nedodala dostatek argumentů k takovému kroku. Přitom regionu hrozí, že španělská centrální brána během několika dní převezme přímou kontrolu nad regionem.

Puigdemont kritizoval Madrid, že neposkytl Barceloně dostatečné garance, které by vedly k tomu, že k převzetí regionu nedojde.

Někteří aktivisté za nezávislost v Katalánsku tlačí Puigdemonta k tomu, aby jednostranně vyhlásil státní samostatnost regionu. Mnozí jsou unavení nevyřešenou situací po referendu 1. října, kde participující většina podpořila nezávislost regionu.

Celá politická krize ve Španělsku je nejtěžší krizí, kterou země prošla od návratu demokracie před 40 lety.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.