Katalánsko: Co dělá Puigdemont v Belgii?

Aktuálně: Co dělá(l) předseda regionální vlády v Katalánsku Carles Puigdemont, kterého Madrid sesadil, v Bruselu? 

Ve Španělsku byl zažalován za vzpouru. A tak cestuje do Bruselu a najímá si právníka, experta na lidská práva. Zatím o azyl nepožádal. To by se mu asi ani nepovedlo. Co tedy dělá v Belgii?

Sesazený regionální předseda vlády Carles Puigdemont angažoval v Belgii právníka, který se specializuje na otázky azylu. Právník Bekaert je expertem na tuto oblast a dříve obhajoval údajně členy ETA.

Španělské státní zastupitelství vzneslo proti Puigdemontovi žalobu. Jde o vzporu, odpor vůči státní moci. A v případě odsouzení hrozí velmi vysoké tresty.

Politik vlámské nacionalistické strany uvedl, že Katalánci, kteří se budou cítit pronásledovaní, mohou zkusit najít azyl právě v Belgii. Jenže premiér Michal uvedl, že žádost o azyl je naopak něco, co „vůbec není na programu.“

Jestli by měl Puigdemont šanci, je otázka. Protože členské země se navzájem posuzují jako tzv. bezpečné země původu, tedy se vychází z toho, že v těchto zemích nehrozí pronásledování.

Belgický premiér Michel stojí za španělskou centrální vládou. Pokud by se něco mělo stát, pak by Belgie musela zapojit Radu EU, a ti by asi nebyli moc nadšení, kdyby Belgie šla proti španělské vládě kvůli azylu pro Puigdemonta.

Je možné, že Puigdemont vycestoval do Belgie proto, aby se vyhnul zatčení. Zatím proti němu nebyl vydán zatykač. Takže se může volně pohybovat. Otázka je, proč Belgie. Možná to má co do činění s tím, že vlámští politici ukazují otevřeně sympatie pro hnutí nezávislosti s v Katalánsku.

V pondělí byl v Katalánsku první den, kdy země začala fungovat pod nucenou správou centrální vlády. Zatím nebyly zprávy o občanské neposlušnosti. Nucená správa bude trvat až do voleb 21. prosince.

Ilustrační obrázek: Autor – Convergència Democràtica de Catalunya – Acte a Cambrils, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50327018

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.