Jednání o německé koalici: Zatím konsenzus

ARD Tagesschau. Zatím je to konsenzus, jak CDU/CSU, tak liberálové z FDP i Zelení se víceméně shodly u čtyř velkých bloků. Více peněz má jít do vzdělávání a výzkumu, Internet má být rychlejší. A vnitřní bezpečnost, práce a sociální věci také nabízejí pokrok v jednání.

Německo by mělo do roku 2025 vydávat a ž 10 % HDP do vzdělávání a výzkumu a stát se vedoucí zemí v této kategorii výdajů.

Jednání se točí kolem rovnováhy mezi bezpečností a občanskými právy, to se týká například videokamer, které vadí především Zeleným. Ale rozhodně má přibýt mnoho nových policistů, možná až 15 000.

Všechny čtyři strany se také přihlásily k minimální mzdě. Prý se také musí bojovat proti jejímu obcházení. A zlepšit se musí oblast péče, více personálu, lepší vybavení.

Tempo a materiály k těmto tématům kontrastují s minulým kolem jednání, kde nastaly zádrhele u témat jako je přistěhovalectví a klimatická politika. Seehofer z CSU říká, že atmosféra se projasnila, ale že obsahově musí být jasno, protože je potřeba „zformulovat projekt budoucnosti.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.