Puigdemont chce bojovat za katalánskou věc z Bruselu

Financial Times. Bývalý předseda katalánské vlády říká, že v Bruselu nehledá azyl a že se vrátí do Španělska, bude-li zaručena spravedlnost procesu. 

Puigdemont potvrdil, že bude bojovat za katalánskou nezávislost z Bruselu. Považuje se tedy za legitimního lídra regionu. Při chaotické tiskové konferenci uvedl, že nepřišel do Bruselu žádat o azyl.

Zdůraznil, že se vrátí do Španělska, pokud mu bude zaručen nezávislý proces. Čelí totiž až třiceti letům vězení, protože byl obviněn ze vzpoury a zneužití veřejných prostředků.

Puigdemont také tvrdí, že jeho cesta do Belgie nemá co dělat s azylem, ale s tím, že se jedná politicky o hlavní město Evropy. Chce pracovat na podmínkách míru, ale rovněž uvedl, že je připraven se účastnit voleb 21. prosince. Ty budou podle něj plebiscitem ohledně legitimity španělské akce v Katalánsku.

Dodal, že bude akceptovat pomalejší rozvoj Katalánská jako nezávislé republiky, kdyby to mělo znamenat násilí.

Dvě hlavní katalánské politické strany, které se zasazují o nezávislost uvedly, že budou kandidovat ve volbách. To je podle analytiků de facto uznání reality vlády z Madridu.

Španělsko zatím obnovilo svou nadvládu nad regionem lehce, předpovědi o občanské neposlušnosti se nepotvrdily.

Evropské instituce tvrdí, že katalánská krize je interní záležitost, která má být vyřízena dle španělské ústavy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.