Skoro 17 % práceschopných Rusů nedosahuje na životní minimum

Zpráva dne: Na 12, 1 milionů lidí pracovalo podle ruských vládních expertů za platy nižší než životní minimum. Je to skoro 17 % práceschopné populace země.

V roce 2016 v Rusku pracovalo asi 12,1 milionů Rusů v zaměstnáních s platy pod životním minimem. Je to asi 16,8 % práceschopné populace Ruska, informovala expertní zpráva vypracovaná pro ruskou vládu.

Experti dodali, že číslo prekarizovaných pracujících se zdvojnásobí ve srovnání s oficiálními čísly, pokud se vezmou v potaz platy a další příjmy zaměstnaných osob i to, že se tyto příjmy často živí všechny členy rodiny. Podle Rosstatu nicméně dostává odměnu nižší než je životní minimum na 2 miliony lidí. Minimum je ve druhém kvartálu stanoveno na 11 163 rublů, v průměru v Rusku na 10 329 rublů.

Prekarizovaní Rusové jsou podle expertů ve velké míře skupina rodičů s dětmi. Ve státním sektoru je prekarizovaných zaměstnanců celkem čtyřikrát více než v soukromém.

Příjmy Rusů se v roce 2016 zmenšily celkem o 5,9 procent, v roce 2015 to bylo 3,2 % a v roce 2014 o 0,7 %.

V roce 2017 jiná expertní zpráva mluvila o tom, že každý třetí obyvatel Ruska riskuje, že se ocitne pod hranicí chudoby. Vicepremiérka Olga Goloděcová letos v březnu sdělila, že Rusko se ocitá v unikátní situaci: lidé s prací zůstávají chudými. Podle ní na 4 miliony 910 tisíc lidí dostává mzdu na úrovni životního minima.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.