Rusko a Irán podepsaly smlouvy o energetice v hodnotě 30 mld. dolarů

Aktuálně: Nové dohody o spolupráci v energetice byly uzavřeny mezi Ruskem a Íránem v ceně 30 miliard dolarů. Rusko tak posiluje svoje aktivity v regionu Blízkého východu.

O iránský plyn a ropu mají zájem ruské státní firmy Gazprom a Rosněfť. Rusko a Irán podepsaly smlouvy o spolupráci v energetice v hodnotě 30 mld. dolarů, které zahrnují i firmy Gazprom a Rosněfť. Jsou i výsledkem návštěvy Vladimira Putina v Teheránu. Po letech sankcí vláda Hasana Ruháního může lákat zahraniční investice k rozvoji energetického sektoru v Iránu.

Rusko stále rozvíjí svá aktiva v oblasti Blízkého východu, čímž se snaží posílit svou ekonomickou a vojenskou přítomnost v regionu.

Igor Sečin, který vede Rosněfť, uvedl, že spolupráce s Národní iránskou ropnou firmou je prvním krokem před závaznou dohodou, která umožní rozvoj iránských projektů v oblasti ropy a zemního plynu.

Irán má zájem uzavřít dohody i se západními partnery, jako např. s Royal Dutch Shell, aby dokázal, že nepřátelství USA vůči Iránu neodradilo zahraniční investice.

Ropní experti tvrdí, že pokud USA znovu uvalí sankce na Irán, pak by ruské a čínské firmy měly konkurenční výhodu před západními firmami. Moskva se ovšem snaží o blíží vztah se Saúdskou Arábií, která je arci-rivalem Iránu v regionu a svým zapojením do dohody OPEC posílila dále své vztahy i oblasti energetiky a vojenského sektoru.

Rosněfť se také stal novým finančním podporovatelem Kurdistánu tím, že získal většinový podíl v hlavním ropovodu v severním iráckém autonomním regionu. Irán potřebuje investice v hodnotě 200 mld. dolarů.

Zatím se Iránu podařila jedna významná smlouva, a to konkrétně s francouzským Totalem.

Rusko a Irán už dlouho pracují na dohodách ropa za zboží v hodnotě kolem 20 mld. dolarů, protože Irán měl v té době na sobě západní sankce a neměl dost financí. Tyto dohody umožnily Moskvě nakupovat iránskou ropu výměnou za ruské přístroje a technologie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.