Stále rozdělené Německo. Kulturní kolonialismus elit dominuje na východě

Přečetli jsme: Po 27 letech je Německo stále rozděleno na východ a západ. Východní část je pod nadvládou té západní, zatímco východní Němci jsou v rámci německých funkčních elit podreprezentování a východní spolkové země trpí strukturální slabostí.

Německý konflikt východ versus západ je stále aktuální, tvrdí Thomas Krüger pro ARD Tagesschau.

I 27 let po znovusjednocení zažívají lidé ve východním Německu silnou západoněmeckou dominanci. Předseda spolkové centrály pro politické vzdělání, Thomas Krüger tak kritizuje kulturní kolonialismus ve funkčních elitách východu.

Thomas Krüger dále rovněž kritizuje západní dominanci v elitách. „I když na první pohled to vypadá jinak: když je Merkelová kancléřka, nebo bývalý prezident Joachim Gauck. Ale celkově vzato je nadvláda západních Němců v elitách stále prožívána jako kulturní kolonialismus.“

A to je problém. Protože podíl východních Němců a jejich identita jsou tím překryty. Mezi východními a západními Němci se střetávají rozdílné zkušenosti a kulturní praktiky.

Východní Němci podprezentováni

Podle studií se ukazuje, že východní Němci jsou v celorepublikovém měřítku, ale i ve východoněmeckých funkčních elitách podreprezentováni. Například v nových zemích tvoří jen 13 % soudců. Padly také návrhy na kvóty pro lidi s východoněmeckým původem – například ve veřejné správě. Příkladem by mohly být ženské kvóty.

Pro elity je totiž důležité nejen odborná znalost, ale také kontext ohledně daného regionu. A to mohou na východě Německa dodat jen východní Němci.

Bývalý prezident Thierse uvedl, že je potřeba, aby při stejné kvalifikaci dostali východní Němci svou spravedlivou šanci. A také se domnívá, že ve velkých východoněmeckých městech by mělo vzniknout nové míšení tak, aby otázka, odkud kdo je, ztratila na významu.

Teolog Richard Schröder se vůči tomu ale vymezuje. Říká, že kvalifikaci nelze nahradit původem. Co s těmi, kteří se narodili ve východním Německu a studovali v západním, ptá se. Zdá se, jako by východní a západní Němci byli odlišná etnika.

Krüger se ovšem domnívá, že příklad Merkelové či Gaucka, kteří pocházejí z východního Německa, není příkladem pro stejné zacházení s východními Němci ve funkčních elitách.

Strukturální slabost východního Německa navíc zesiluje západní dominanci. Například Stanislaw Tillich, který je předsedou saské vlády, vyzval Merkelovou, aby při tvorbě vlády vzala v úvahu zájmy východního Německa.

Podle Tillicha vykazují východoněmecké spolkové země plošnou strukturální slabost. A ta musí být překonána. Východní Německo je stále odkázáno na finanční podporu, jak z Německa, tak i v rámci kohezní politiky EU.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.