Prezident Si slibuje hospodářské reformy

Die Zeit.  Zahraniční firmy se již dlouho cítí na čínském trhu znevýhodněny, píše německý Die Zeit. Před návštěvu amerického prezidenta slibuje Čína více ekonomického otevření.

Krátce před první návštěvou Trumpa oznámil čínský prezident Si urychlení ekonomického otevírání země. Státní agentura oznámila, že před zástupci amerických koncernů prezident slíbil sérii iniciativ, které zahrnují otevírání země a řadu reforem.

Přítomni byli také šéfové Facebooku a Apple. Prezident mimo jiné uvedl, že se na návštěvu Trumpa těší, vnímá ji jako možnost, jak vyřešit rozdíly. Trumpova návštěva Pekingu je součást jeho asijské cesty od 3. do 14. listopadu.

Navzdory opakovaným slibům čínské vlády zacházet s firmami stejně, si zahraniční firmy stěžují na znevýhodnění oproti čínským firmám. Facebook je již roky blokován čínskými cenzory. I Apple je na trhu, který je pro něj druhý největší pod tlakem, a ztrácí tržní podíl. Byl také donucen, aby svou nabídku online knih a filmů zablokoval.

Americká obchodní komora v Číně navíc kritizuje, že Trumpova cesta není dostatečně připravená. Nejsou předjednány oblasti ekonomické spolupráce, stěžuje si předseda komory. Obává se proto, že při setkání nepřijde řeč na strukturální problémy mezi oběma zeměmi. A zároveň doufá, že plánované uzavření obchodů neodvede pozornost od dlouhodobých problémů. Trumpa bude při návštěvě doprovázet delegace amerických podnikatelů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.