Belgie, nevměšuj se!

Přečetli jsme: Komentář ke katalánské krizi přináší Sebastian Schöber z německé veřejnoprávní státnice ARD.

Separatističtí souputníci, zvláštní advokát. Je možné, že se v Belgii cítí Katalánec Carles Puigdemont dobře. Ale země by se neměla stát pomocníkem separatistů. Následky by mohly být dramatické, píše pro Tagesschau Sebastian Schöber. Internetovou adresu už Puigdemont má: president.exili.eu.

Prezident v exilu a sice v Belgii, kde se od začátku této hry na kočku a myš nyní nachází.

Proč se vydal do Belgie je asi jasné. Je zde liberální ústava, našel zde i právníka specializovaného na politický azyl a média jsou vděčná za trochu toho vzrušení – koneckonců to dobře ukázal chaos při tiskové konferenci v úterý.

A také tu má své přátele: vlámští separatisté mají z hosta radost, vítají ho jako hrdinu. Minimálně on se ve Španělsku pokusil o to, o co se oni snaží už roky: nezávislost svého regionu.

Jenže ono to celé, míní dále Schöber, není jen trapnost pro belgickou vládu. Může se to stát i vážným problémem pro EU. Když totiž Belgie nezabrání tomu, aby se Puigdemont neusadil někde mezi Bruselem a Antverpami, bude moci ovlivňovat španělsko-katalánskou vnitřní politiku. Zachování národní suverenity je také slib EU svým členům – i když to někdy způsobuje potíže. V tomto případě ale musí být dodržen, neboť se jinak Belgie stane pomocníkem separatistů v zemi EU, ve Španělsku.

Dopady mohou být dramatické, obzvláště protože Puigdemontovi hrozí ve Španělsku dlouhý trest, i když ne bez řádného procesu. Španělsko je právní stát, myslí si Schöber, i když to Puigdemont prezentoval jinak. To je riziko vzpoury, píše německý komentátor a, pro ty, kteří ji způsobí, to není příjemné.

Jestli bude řízení proti němu nespravedlivé, politicky motivované a v nesouladu s evropskými hodnotami, to se teprve zjistí. A pokud by to tak bylo, což je ve zjitřené atmosféře možné, pak je tu vedle EU evropský soudní dvůr, který by musel zasáhnout.

A to je rozdíl oproti dřívějším dobám, myslí si německý komentátor. Rebelové jako Puigdemont se už nemusí bát o život, ani stát sami vůči svým žalobcům. Soudní proces by byl pro sesazeného šéfa katalánské vlády to pravé jeviště. Zde by mohl ospravedlnit sebe, argumentovat pro nezávislost Katalánska a možná i dostat za pravdu.

A kdyby se to nestalo, je možný i částečný úspěch, například změnu kurzu zatím velmi nesoudné španělské vlády.

To by EU určitě přivítala. Aby Puigdemont seděl třicet let za mřížemi není tedy v zájmu Bruselu. Ale pokud zůstane v Belgii, pak si tuto možnost vybere. A Belgie se stane komplicem člověka, který chtěl oddělit zemi, ale nemá odvahu se vydat na osobně nejnebezpečnější cestu. Zatímco budou belgičtí separatisté Puigdemonta využívat pro své vlastní cíle.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.