Americká daňová reforma se zaměřuje i na vyhýbání se daním nadnárodními firmami

Financial Times. Velké nadnárodní firmy dostanou úder – vypadá to alespoň tak, že nová daňová reforma, kterou připravili Republikáni si chce posvítit na daňové úniky vznikající tím, že zisky se přesouvají z USA, napsaly FT.

Firemní lobbisté původně jásali nad snížení korporátní daně z 35 % na 20 %, nyní jsou ovšem znepokojeni dodatkem proti vyhýbání se daním.

Jejich obavy ukazují, jak je pro Republikány těžké změnit daňový zákoník (poprvé od roku 1986), když jsou pod tlakem lobbistů a také pod tlakem rozpočtových omezení.

Jeden z expertů na daně uvedl pro FT, že poškozeny budou dvě kategorie firem. Jednak zahraniční nadnárodní firmy, které mají v USA své dcery a jednak americké firmy, které používají speciální (inversion) dohody, aby přesunuly svá centra do zahraničí.

Republikánský daňový plán by uvalil 20% „spotřební daň“ na platby mezi pobočkami stejné firmy. Jeden z hlavních autorů Kevin Brady uvedl, že je to nový design, který slouží k tomu zastavit neodůvodněn odečty výdajů.

Tato daň by měla za deset let činit až 155 mld. dolarů a měla by omezit to, čemu Republikáni říkají eroze daňové základu USA. Měla by také zaplatit snížení korporátní daně.

Profesor Wells pro FT uvedl, že se jedná o rozsáhlé opatření. Odhadl, že v současné době firmy používají odečitatelné platby mezi pobočkami (dcerami), aby dostaly až 30-40 % zisku z USA.

Lobbisté uvádějí, že nadnárodní firmy se nevyhýbají daním, ale prostě využívají tyto platby jako transakce, protože fungují v interních nabídkových řetězcích, které obepínají celou zemi.

Někteří už varují před tím, že nová legislativa může disproporčně poškodit mezinárodní firmy, čímž může hrozit riziko odvetných opatření.

Francie už nyní tlačí na EU, aby prosadila novou daň z obratu na americké technologické skupiny tak, aby znemožnila firmám jako je Apple či Google snižovat zisky tím, že si je bude přesouvat mezi zeměmi.

Republikánská „spotřební daň“ by měla omezený vliv na americké technologické firmy. Sice používají licenční poplatky, aby dostaly zisky z USA, ale jejich schopnost to udělat je omezená.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.