Katalánsko: Katastrofální týden a uvěznění stoupenců nezávislosti

Přečetli jsme: Zradikalizuje a stmelí se tábor separatistů v Katalánsku potom, co španělské orgány pozatýkali regionální ministry?

Madrid se tvrdě pustil do lídrů regionu, i když podpora pro nezávislost roste. Tak vidí situaci britské noviny Financial Times při sledování aktuálního vývoje kokem katalánské krize.

Devět katalánských ministrů a lídrů nezávislosti mířilo do španělských cel. A bylo to jen první noc z mnoha. Bývalý ministr obchodu byl propuštěn na kauci 50 000 eur. Ostatní budou ve vazbě, dokud nezačne soud – pro vzpouru, mimo jiné. Zatčení ve čtvrtek znamenalo další drama pro Katalánsko. Týdenní drama začalo vzpurným vyhlášením nezávislosti v regionálním parlamentu. A skončilo tím, že katalánské vedení skončilo ve vězení či na útěku.

Carles Puidgemont se zdržuje stále v Belgii a chce bojovat proti jakémukoliv zatykači, který Španělsko vydá. Co se práva týká, tak je prohra separatistů dokonána.

Jak katalánská vláda, tak hnutí pro nezávislost ztratila své lídry. Ovšem co se politiky týká, pak zmáčknutí lídrů nejspíš dodalo hnutí za nezávislost novou sílu. V prosinci budou regionální volby, a kampaň pro odtržení má silné téma – a také silnou motivaci obnovit jednotu ve svých řadách.

Zatčení radikalizují separatistický tábor

Zdá se, že jednota tábora pro odtržení se tím zkonsoliduje, zrovna, když už se trhala. Zatčení znamenají, že umírnění už se nemohou tak distancovat od tvrdého jádra stoupenců nezávislosti.

Po dne zmatku separatistické skupiny vyzvaly k protestům a demonstracím. Krátce po rozhodnutí soudů davy lidí zaplavily ulice, aby požadovaly propuštění ministrů. Z Bruselu se Puidgemont prohlásil za legitimního předsedu katalánské vlády a označil uvěznění za „lítou represi.“

Separatisté potřebovali vzpruhu, protože jen týden po oslavách už hnutí nezávislosti mělo problém, euforie zmizela.

Když Španělsko formálně převzalo kontrolu nad katalánskou vládou, očekával se odpor v celém regionu. Ale místo toho státní úředníci prostě nastoupili do práce a Puigdemont uprchl do Belgie. A jeho kolegové nevěděli o jeho plánech, což jen navýšilo chaos.

Mladý aktivista chtěl chránit vládní budovy před španělskou policií. Ale, jak pověděl FT, nebyla žádná koordinace, nikdo, kdo by mu řekl, co dělat a kam jít. Nefungovaly žádné kanály, které předtím týdny slibovaly „katalánské jaro“ a odpor vůči španělské nadvládě. Zatímco on čekal na instrukce, které nikdy nepřišly, španělské vláda jednala rychle a katalánské instituce se podřídily. Aktivista Rosa uvedl, že se cítí zklamaný. Všichni podle něj hovořili o nové republice a nakonec nebyli ochotni ji bránit.

A jiný aktivista dodává, že lidé chtějí informace a instrukce. Další říká, že prostě nebyli dost dobře připraveni.

Výroba mučedníků?

Ale zatčení bývalých katalánských ministrů znamená možnost se přeskupit a oživit. I v Madridě panují obavy, že soud nakonec udělá z obžalovaných mučedníky.

Výzkumy na obou stranách nyní ukazují posun ve veřejném mínění Katalánska a to ve prospěch nezávislosti. A to je nebezpečné znamení pro Madrid. Mariano Rajoy doufá, že strany, které jsou proti nezávislosti získají v prosincových volbách většinu a tím uchopí kontrolu nad regionem.

Jenže se v průzkumu ukázalo, že 48, 7% Katalánců věří, že region by měl být nezávislý, což je nárůst oproti 41,1 % z června.

A zastánce nezávislosti uvádějí příklad Irska. Nelze prý očekávat, že vytvoření republiky bude „levné, snadné a rychlé.“ Irsko vyhlásilo nezávislost na Británii v roce 1916, ale trvalo to do roku 1922, než země získala formálně nezávislost.

Je prý nyní využít „okno příležitosti“, a to jsou prosincové volby.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.