Trumpova nominace nového šéfa FEDu: Nová tvář, stará politika

Přečetli jsme: Kdo je Jerome Powell, které ho Trump vybral na post prezidenta FEDu, a co (ne)přinese jeho nominace do čela FEDu za změny?

Nominant na post šéfa americké centrální banky FEDu Jerome Powell platí za toho solidního, konstatuje  Torsten Teichmann v komentáři pro ARD a Tagesschau. A očekává se, že bude pokračovat v kurzu Janet Yellenové, své předchůdkyně. Vše by tedy mělo zůstat při starém.

Trump potvrdil to, o čem se již delší dobu spekulovalo: Janet Yellenová končí, jejím nástupcem v čele americké centrální banky bude Jerome Powell. Pokud Senát Trumpova volbu schválí, pak bude vést jednu z nejdůležitějších pozic.

Pro Trumpa je Powell dobrý výběr. Je to nová tvář. Ale zároveň nemá v úmyslu drastickými opatřeními ohrozit vývoj na burze. A pochvalují si ho i trhy. On představuje transparentní, postupné kroky podobně jako tomu bylo v minulých letech.

Powell je původně právník, ale pracoval dlouho jako investiční bankéř. Bude jedním z nejbohatších guvernérů FEDu. Jeho majetek se totiž odhaduje až na 55 milionů dolarů.

Po působení ve finanční branži se stal členem nezávislého think tanku. A když v roce 2011 republikáni hrozili, že nezvýší hranici dluhu, pak je varoval před důsledky. A tento rok to zopakoval: pokud nebude dluhová hranice zvýšena, nemohou USA platit účty. A to by byl strašný šok pro ekonomiku. A nikdo si nemůže myslet, že by FED mohl před důsledky takového rozhodnutí ochránit firmy a domácnosti.

Powell byl později povolán prezidentem Obamou do předsednictva americké centrální banky. Platí za člověka, který vyvažuje a nikdo od něj žádné radikální změny kurzu neočekává. A nejméně sám Trump.

Powell bude pokračovat v politice dosavadní šéfky Yellenové. To znamená, že pokud zůstanou ekonomická data stabilní, pak by mohla hlavní úroková sazba pomalu stoupat. A masivní nákup dluhopisů bude postupně „dojíždět.“

Ale v jednom bodu se možná bude Powell lišit. Nepovažuje totiž všechny zákony, které byly vydány po finanční krizi k regulaci bankovního sektoru, za nutné. Uvedl, že jde o vylepšení například u zátěže malých bank. Jde prý o účinnou regulaci, ale bez nutné zátěže.

Senát musí návrh prezident odsouhlasit. A pak může Powell v únoru převzít FED. Ale předtím se očekává, že banka ještě jednou zdvihne hlavní úrokovou sazbu.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Federalreserve – GP_Senate_041416-812809.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50927832

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.