Čistka v Saúdské Arábii. Zatčení jsou princové, ministři i magnáti

Zpráva dne: Korunní princ Mohamed posiluje svojí moc v kontextu radikálnějších reforem země a odporu k nim mezi princi. Na řadu přišly čistky a obvinění z korupce.

Mezi zatčenými je i princ Alwaleed. Korunní princ Mohamed si upevňuje moc, napsaly o posledním vývoji v Saúdské Arábii noviny Financial Times.

Minimálně jedenáct princů a tucet vyšších úředníků a prominentních podnikatelů, včetně jednoho z nejbohatších mužů světa, bylo zatčeno novou anti-korupční komisí Saúdské Arábie.

Miliardář, magnát princ Alwaleed bin Talal, velký investor Twitteru a Citigroup patří mezi ně.

Soukromé letiště v Rijádu bylo uzavřeno, aby osobní stíhačky nemohly napomáhat v útěku. O zatčeních jako první informovala Al Arabíja, krátce poté, co král Salmán nařídil zřízení nové komise proti korupci. A tu vede jeho syn a korunní princ Mohamed.

Tento krok je zatím nejdramatičtější mocenskou hrou mladého korunní princ, když se snaží jednak upevnit domácí moc a jednak prosadit radikální ekonomický program. Navíc byl krátce před zatčením zbaven funkce princ Miteb bin Abduláh, syn zesnulého krále Abduláha.

Všechny tyto kroky naznačují, že Mohamed bin Salmán upevňuje svůj železnou ruku vůči královské rodině, ale i armádě a národní gardě, aby se prosadil vůči opozici uvnitř rodiny i armádě. Opozice existuje nejen vůči jeho reformám, ale i válce proti Jemenu.

Rychlost a rozsah reforem prince Mohameda vyvolaly nesouhlas u členů královské rodiny, které se obávají, že jsou tím ohroženy jejich privilegované pozice a chtějí mít více konzultační moci.

Mnoho lidí v Saúdské Arábii nicméně vyzvalo k akci proti korupci, protože opatření škrtů zvýšily náklady na živobytí pro normální Saúdy.

Analytici k tomu říkají, že se jedná o další krok v koncentraci moci Saúdů. Je to bezprecedentní a kontroverzní, ale může to být i nutná podmínka pro prosazení agendy škrtů a transformace ekonomiky. Hlavní náboženské orgány Saúdské Arábie krok podpořily s tím, že boj proti korupci je stejně důležitý jako boj proti terorismu.

Princ Mohamed uvedl, že nikdo, kdo se zapletl do korupce, neunikne, ať už je to princ či ministr.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.