Mléko i smetana zdražují, píše německý Die Welt

Přečetli jsme: Po másle rostou ceny mléka a smetany. Jak se na jejich zdražování podílela ekonomická politika Evropské unie a poptávka z Číny?

Nejen máslo, ale i mléko a smetana jsou dražší, konstatuje německý list Die Welt. Ale je tu další důležitý detail – mezi výrobky jsou velké rozdíly a spotřebitelé musejí dávat pozor.

Už měsíce vidí spotřebitelé nárůst cen másla. Za 250 gramů zaplatí v Německu téměř dvě eura. A nyní se zpožděním následují ceny mléka, tvarohu a smetany. Podle tržních průzkumu budou mléčné výrobky podstatně dražší.

Tučné mléčné produkty zdražují. Důvodem jsou nové smlouvy, které začínají platit od 1. listopadu.

Naproti tomu smlouvy o máslu běží v cyklu jednoho až tří měsíců, takže se přizpůsobují rychleji. A tak lze i vysvětlit to, proč spotřebitelé nejprve pocítili nárůst ceny másla, zatímco ceny mléčných produktů byly jinak stabilní.

Čínský trh a EU

U másla se situace poněkud uvolnila, v diskontech zlevnil o čtyřicet centů. Jenže ceny se během roku více než zdvojnásobily. Litr čerstvého mléka zdražil o téměř 50 %. Producenti mléka profitují i z toho, že poptávka po celém svět razantně roste. Především v Číně objevují spotřebitelé zálibu v čerstvém mléku. A zdá se, že právě Číňané svým domácím producentům moc nedůvěřují, raději mají mléko z dovozu. A zde se uplatňují producenti z EU.

EU je za krizi spoluzodpovědná, píše Die Welt. Důležitou položkou jsou stavy na skladě, tzv. intervenční množství EU, kterými se zasahuje do trhu. Kromě intervencí je ovšem EU i jinak zodpovědná za „krizi na trhu tuku.“ Neboť svou zemědělskou politikou posílila klasický cyklus nabídky a poptávky, který běží opožděně. V dobrých časech se hodně produkuje, dojde k nadměrné nabídce, a ceny začnou padat.

Na konci roku 2015 byly odstraněny mléčné kvóty. Každý závod si mohl nabízet, kolik chtěl. A došlo k masivní nadprodukci, ceny padaly. A pro mnoho zemědělců to znamenalo finanční zruinování. Takže produkovali méně, než prostě přestali úplně. A teď je tu odplata. Dostupné množství mléka se zmenšilo a nyní chybí tedy i základní surovina pro výrobu másla.

Zda budou ceny mléka vysoké i příští rok, není možné v tuto chvíli říct. Vysoké ceny mléka mohou vést k tomu, že mléční producenti svou produkci zvýší. A to zase v nějakém čase povede ke korekci cen směrem dolů. Ale prudký pokles nelze očekávat. Kromě vysoké poptávky z Číny, je tu i další důvod. Potravinářský průmysl stále více sahá k živočišným tukům jako nositelům chuti.

Zatímco máslo a smetana dlouho patřily na černý seznam nezdravých potravin, po kterých se ztloustne, najednou byly vědou rehabilitovány. Sice nejsou zrovna pro štíhlou linii, ale jejich vazba k vysoké hladině cholesterolu se nepotvrdila.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.