Jak slaví ruské televize století od říjnové revoluce? Zájem budí Trockij i mystika

Přečetli jsme: Ruské státní televize se věnují tématu sto let od říjnové revoluce hned několika historickými seriály a dokumenty s nejrůznějším zaměřením. Zajímavě přitahuje nyní pozornost Lev Trockij, jehož jméno bylo v SSSR celé roky tabu.

Ruské televize se připravily na oslavu výročí říjnové revoluce hned několika historickými seriály, napsaly noviny Gazeta.ru. Dnešní Rusko se s potížemi snaží distancovat od SSSR skoro ve všem, kromě neoddiskutovatelných úspěchů. K nim ale často bolševický převrat v roce 1917 nemá přímý vztah.

V době SSSR bylo výročí revoluce svátkem, který se oslavoval povinně nejen na obrazovkách sovětské televize.

Po rozpadu SSSR se ale výročí revoluce přestalo rychle slavit, i když den byl ještě nějakou dobu nepracovní a jen později byl přijat za svátek Den národní jednoty 4. listopadu. Jednalo se o jiný svátek (připomínku obrany Moskvy před polskou invazí v roce 1612), ale tradice prodlouženého víkendu tak byla zachována.

Nicméně století od revoluce nejde ignorovat, je to vážná věc, i když 7. listopad už dlouho není červeným (volným) dnem kalendáře. Na toto výročí si tak musely vzpomenout také ruské televize řadou pořadů a seriálů.

Od démonů, přes Trockého ke Křížové cestě

Televize Rossija 1 připravila pro ruské diváky seriál Démon revoluce, který začala vysílat 5. listopadu. Tématem seriálu je otázka německého financování revolučních nálad v Rusku. Tato obvinění z toho, že bolševici pracovali pro nepřítele pocházejí už z roku 1917, když německá vláda umožnila návrat řady ruských opozičních figur do Ruska, a to přes území Německa. Tato obvinění nebyla tehdy dokázána. Historici se dnes shodují na tom, že část financí pro konkrétně Lenina mohla pocházet z Německa, ale navzdory tomu jeho jednání nešlo na ruku Německu a jeho zájmům.

Seriál Démon revoluce přesně tuto linii sleduje a popisuje úlohu podnikatele Alexandra Parvuse v celém podniku, který byl rozplánován už v roce 1915.

Dalším pořadem k revoluci je životopisný seriál kanálu Pervyj Trockij, který sleduje osudy ruského revolucionáře Lva Trockého. První díl seriálu se vysílá 6. listopadu a líčí to, jak se Trockému povedlo železnou rukou konsolidovat Rudou armádu v rámci občanské války.

Televizní kanál NTV se na revoluci nachystal jinak a s jistým zpožděním uvede novou adaptaci románu-trilogie Alexeje Tolstého Křížová cesta. Román byl už několikrát z filmován, naposledy ve 13-ti dílném sovětském seriálu z roku 1977.

Dokumentární filmy k revoluci

Svoje místo má i dokumentární film. Pervyj kanál představí dva dokumenty o revoluci v roce 1917. Prvním má být pokus o objektivní líčení revolučních událostí podle výzkumu současných historiků a s ohledem na prameny současníků. Druhý dokument Nepřítel číslo jedna má jaksi uzemnit hraný seriál Trockij a zdokumentovat jeho životní osudy.

Kanál Rossija 1 bude konkurovat svým dokumentem o ruské revoluci, který připravil Dmitrij Kiseljov pod názvem Velká ruská revoluce. Jeho autoři se chtějí zaměřit na zmapování události mezi únorem a říjnem 1917 a pokusit se odpovědět na to, jak moc byla revoluce lidovou, či se jednalo o plánovaný převrat tehdejších elit s podporou ze zahraničí.

A konečně televize NTV nabídne speciální projekt Vladimira Černyševa Říjen Life, který se zaměří na říjnové události a občanskou válku. Bude se jednat o dvojdílný dokument, kde se v první části bude autor zabývat událostmi mezi únorem a říjnem 1917 i pádem Prozatímní vlády a ve druhém převzetí moci bolševiky.

Konečně, televize REN TV (bulvárně zaměřená – poznámka redakce) připravila pro diváky dokument Mystické taje revoluce , který chce ukázat na vazby mezi okultismem a bolševiky, přítomnost svobodných zednářů v okolí Mikuláše II. a konečně i vysvětlit příčiny nenávisti Lenina k církvi.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Diego Rivera; photo: Éclusette – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33333833

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.