Daňové úniky, rozhořčení, plány…a pak už nic

Přečetli jsme: Další v řadě odhalení masových daňových úniků ukazuje na to, že se dělá jen málo, aby taková praxe skončila. Pod tlakem je EU i další za to, že boj proto daňovým únikům ve velkém se nevede důsledně. Proč?

Německá Tagesschau informuje o daňových rájích a boji proti nim v souvislosti s odhaleními tzv. Paradise Papers. Uvádí, že pod odhaleních se pod tlak dostává celá EU. Je patrné, že boj proti daňovým rájům není veden důsledně.

Data Paradise Papers zahrnují 13,4 milionů dokumentů. Každý únik, který ukáže daňové podvody, znamená hledání politické zodpovědnosti.

Mnoho strategií, které odhalují Paradise Papers, k vyhýbání se daním jsou sice nemorální, ale legální: využívají daňové mezery, které jsou už známy roky. Jiné případy jsou nelegální. A tak se upevňuje dojem, že vyšetřovatelé stojí proti silné mašinérii.

Paradise Papers jsou pátým odhalením v řadě daňovým úniků. Po každém jednotlivém odhalení byla přislíbena politická opatření. Naposledy tomu bylo v kauze Panama Papers v dubnu 2016.

Politik Levice, Fabio de Masi, říká, že jde o prázdné sliby. Ukazuje se jasně, že „chlív není vyčištěn.“

Po zveřejnění tzv. Panama Papers slíbil tehdejší ministr financí Wolfgang Schäuble desetibodový plán proti vyhýbání se daní a zkracování daní. Schäuble už není ministr, z bodů se nerealizovalo skoro nic.

Jde například o transparentní seznam, v němž by měli být zaneseni skuteční vlastníci firem. Schäuble prý roky usilovat na evropské úrovni o to, aby takový rejstřík vznikl. Sice nějaký takový existuje, ale není veřejné dostupný a nedostatečně zohledňuje dceřiné firmy vlastníků. Skutečná transparence tak nebyla dosažena.

Více než rok pracovalo 381 novinářů z 67 zemí na vyhodnocování tzv. Paradise Papers. Data byla dána k dispozici Süddeutsche Zeitung. Koordinaci rešerše přebralo Mezinárodní konsorcium pro investigativní žurnalistiku.

Nová vláda bude mít co dělat…pokud

Nová spolková vláda bude mít co dělat, kdyby se tedy chtěla pustit skutečně do boje proti praní špinavých peněz. Například je potřeba rejstřík, který jasně doloží majetkové poměry v oblasti realit. Právě prevence praní špinavých peněz ukazuje nutnost boje proti daňovým rájům. Protože tyto destinace jsou používány k praní špinavých peněz, kriminálníky, obchodníky se zbraněmi a organizovanou kriminalitou. A pak jsou tu tzv. legální daňové konstrukce, které ale nejsou společensky legitimní. Kdo nabízí na trhu daňovým rájů své služby, tak bude mít nutně takovéto cílové skupiny.

Tax Justice Network se na téma daňové spravedlnosti specializuje. Paradise Papers by se měly stát budíčkem. Je potřeba popohnat tzv. country-by-country reporting. Jde o to, aby nadnárodní firmy zveřejňovaly určitá daňová data, aby bylo jasné, v jaké zemí platí jaké daně. Zatím to ovšem německá vláda odmítala – a to z konkurenčních důvodů. Jenže tak lze podle Tax Justice Network zjistit, jak se u daní podvádí.

A EU je rovněž pod tlakem. Jsou tu dva vyšetřovací výbory. Jeden z nich se týká neférových daňových praktik v Lucembursku, další offshorových obchodů s panamskou kanceláří Mossack Fonseca. Ten druhý, tzv. Panama- výbor, má předkládat svou závěrečnou zprávu. V ní bude ukazovat na evropské země, které roky proti daňovým podvodům nic nedělají. Takříkajíc chybí politická vůle.

Nejde jen o státy, výbor se pouští i do sektorů. Mnoho svědků se prostě nedostavilo. Je proto prý nutné mít stálý vyšetřovací výbor, podobně jako to má americký Kongres. A ta druhá věc je, že Parlament musí mít ve vyšetřování více pravomocí. Například sankce.

Jedno z nejžhavějších témat je černá listina daňových rájů. J.-C. Juncker uvedl, že nechce, aby žádná země, žádná jurisdikce z EU na tom černém seznamu byla. Jenže, tam právě řada zemí z EU patří, říká politik CDU. Je potřeba bojovat o to i vzhledem k aktuálním odhalením Paradise Papers, které ukazují roli zemí jako je Malta, Velká Británie nebo Nizozemsko jak u daňových podvodů velkých firem, tak i u bohatých jednotlivců.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.