V Rusku narostla protestní aktivita, tvrdí nová zpráva

CEPR. Ruské Centrum hospodářských a politických reforem zveřejnilo 7. listopadu zprávu o monitorování protestních nálad v ruské společnost a také pracovních konfliktů, případů zadržování mezd, masových propouštění zaměstnanců a přechodů na zkrácenou pracovní dobu v současném Rusku.

Během roku 2017 se zvýšila protestní aktivita v ruské společnosti, ve 3. kvartále narostl počet protestů v zemi o 60 %, a skoro 70 % těchto protestů se týká socio-ekonomické situace.

V první polovině roku 2017 patřilo k nejostřejším protestům v Rusku: protesty řidičů kamionů proti mýtnému „Platon“ a protesty zemědělců proti zabírání půdy zemědělskými holdingy. Mezi červencem a zářím letošního roku šlo potom o protesty podvedených střadatelů-investorů.

Narostl také počet pracovních konfliktů, které Centrum monitoruje. Počet případů zadržování mezd narostl ve třetím kvartále třikrát ve srovnání s prvním kvartálem, a dvakrát ve srovnání s tím druhým.

Mezi červencem a zářím 2017 došlo v zemi podle počtů Centra k 27 pracovních protestů, které jsou v současném pracovně-právním systému Ruska jediným způsobem, jak se zaměstnanci mohou snažit chránit svoje práva.

Deník Moskevskij komsomolec už kritizoval Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, který na zprávu reagoval s tím, že protestní nálady souvisejí s uměle vyvolaným napětím kolem prezidentských voleb. MK upozorňuje, že současné protesty nemají politickou podobu, ale ukazují na nespokojenost s tím, jak se vláda nedovedla poprat s ekonomickou krizí.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.