EU má příští týden uzavřít nový vojenský pakt PESCO

Reuters. Kolem 20 členských zemí EU příští týden podepíše obranný pakt, který silně prosazovalo Německo a Francie. Pakt umožní platit a vyvíjet společné vojenské vybavení a ukáže jednotu EU po Brexitu.

Po letech škrtů a spoléhání se na USA a NATO Francie a Německo doufají v dohodu, která by měla být podepsána v Bruselu 13. listopadu. Měla by členské státy více svázat spolupráci v obraně.

Má tak vzniknout PESCO (The Permanent Structured Cooperation), která by mohla být největším krokem ve společné obranné politice EU za celé dekády. Podle diplomatů tu jsou ale stále rozdíly mezi francouzskými a německými představami. Francie chce, aby PESCO tvořilo jádro států a jejich vlád, které by přinesly zdroje a zbraně i ochotu vojensky intervenovat.

Německo trvá na inkluzivitě celého paktu, což ale někteří experti vidí jako překážku v jeho efektivitě. Zatím se paktu chce účastnit vedle Německa a Francie také Itálie a Španělsko a dalších 16 zemí. Dánsko, Portugalsko a Malta se k věci oficiálně nevyjádřily.

Iniciativa je reakcí na Brexit, tj. odchod Velké Británie z Evropské unie a je nyní jasné, že Londýn v PESCO nebude participovat.

Němečtí představitelé vidí pakt jako něco podobné vojenskému Shengenu a hovoří o tom, že jeho existence nebude nijak konkurovat NATO.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.